Szkoły zamknięte na dłużej?

Patrząc na sytuację w kraju spowodowaną epidemią koronawirusa, mało kto z nas, wierzył, że dzieci wrócą do szkół już 26 marca. Dzisiaj, w końcu, odniósł się do tego minister edukacji, który poinformował, że najprawdopodobniej przerwa potrwa dłużej niż pierwotnie zakładano dwa i po 25 marca, dzieci nie wrócą do szkoły. Co ważniejsze, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dzieci nie wrócą do szkół przed Wielkanocą. Jak powiedział minister „Bardzo prawdopodobne, że tak będzie, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół, to będą Święta Wielkanocne, i po tym terminie będziemy sprawdzali co dalej”.

Obserwując jednak to, co się dzieje w kraju i na świecie, uważam, że podawanie jakiejkolwiek daty w tak szybko zmieniającej się sytuacji, jest po prostu nieroztropne. Pomijając jednak kwestię tego na jak długo zamknięte będą szkoły, warto wspomnieć też o drugiej kwestii, o której mówił Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla TVP. Minister mówił, że planowane jest rozpoczęcie systematycznej nauki zdalnej we wszystkich szkołach. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane w przeciągu najbliższych kilku dni, a już teraz minister wezwał dyrektorów szkół między innymi do:

1. sprawdzenia czy szkoły mają kontakt za pośrednictwem internetu ze wszystkimi uczniami, rodzicami i nauczycielami
  2. przygotowania możliwości zdalnej realizacji programów nauczania
  3. przygotowania możliwości zdalnego monitorowania i oceniania postępów uczniów

Jesteśmy bardzo ciekawi tego jak rozwinie się sytuacja w najbliższych dniach. Jakie rozwiązanie zaproponuje ministerstwo i w jakim stopniu szkoły zdołają zrealizować podstawę programową „na odległość”. Będzie to też doskonała okazja do sprawdzenia czy w dzisiejszych czasach faktycznie każdy z nas ma stały i nieograniczony dostęp do internetu, bo jak widać na przykładzie Chin, które objęły ponad 180 milionów nauką zdalną, dobre połączenie internetowe nie jest oczywistością.

Przy okazji informacji o prawdopodobnym wydłużeniu terminu zamknięcia szkół, zapraszamy na nasz webinar, który będzie poświęcony właśnie nauce online. Na przekór temu co się dzieje w internecie, nie będziemy zarzucać Państwa kolejnymi ciekawymi miejscami w sieci, a bardziej skupimy się na tym, jaka nowa jakość może pojawić się w nauce naszych dzieci, o czym warto porozmawiać z dziećmi w tym czasie i jakie nowe zadanie staje przed nami, rodzicami. Zapisy i więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Źródło: businessinsider.com.pl, gov.pl

Kontakt z naturą a IQ

Obcowanie z naturą jest coraz bardziej doceniane, w szczególności w edukacji. Świadczy o tym między innymi rosnąca liczba szkół leśnych czy popularyzacja nauczania na świeżym