e:Debata – Leśna edukacja

0 komentarz

Zapraszamy Was na kolejną debatę portalu e:mi. Tym razem przyjrzymy się leśnej edukacji. Postaramy się to zrobić z różnych perspektyw i pomogą nam w tym zaproszeni goście którymi były:

  • Monika Rościszewska-Woźniak prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci Jana Amosa Komeńskiego,
  • Dorota Zaniewska, prezeska Fundacji Trzy Cztery i przedstawicielka Polskiego Instytutu Leśnych Przedszkoli
  • oraz Justyna Królikowska, nauczycielka jednej z wielu publicznych szkół podstawowych z Warszawy. 

Celem tej debaty jest próba ustosunkowania się do tezy “Leśna edukacja – ścieżką zmiany w edukacji w ogóle”. Podczas rozmowy przyjrzymy się kilku kluczowym kwestiom, między innymi:

  • umiejętnościom i kompetencjom jakie dzieci nabywają przebywając i rozwijając się w lesie, 
  • “naturalnej pracowni” jaką stanowi las lub inny kawałek zieleni – zestawimy ją z salą lekcyjną i spróbujemy dowieść dlaczego regularne korzystanie z jej zasobów jest tak istotne w rozwoju dzieci,
  • trudnościom jakie napotykamy przy wdrażaniu pomysłu leśnej edukacji w życie.

 I wskażemy co zrobić, aby zacząć działać.  

Trwająca pandemia i wynikająca stąd izolacja (również od świata przyrody) jest szczególnym momentem w którym większość ludzi zaczyna coraz świadomiej zdawać sobie sprawę z dramatycznych skutków deficytu natury w naszym życiu. Dotyka to pierwszym rzędzie dzieci, ale dotyczy nas wszystkich. Leśna edukacja może stać się dobrym kierunkiem zmian potrzebnych nie tylko na czas kryzysu, w jakim obecnie się znajdujemy. 

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności