„Nauka to podróż w przyszłość” – Festiwal Nauki w Warszawie

Maria Drozdowicz
0 komentarz

W drugiej połowie września (15.09. – 29.09.) odbędzie się 27. Festiwal Nauki w Warszawie. Jest to największy i pierwszy w Polsce festiwal nauki, który stał się inspiracją dla kolejnych ponad dwudziestu wydarzeń naukowo-kulturalnych w Polsce (przykładowo dla Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Bałtyckiego czy Śląskiego Festiwalu Nauki). Na mniejszą skalę różnego typu pikniki naukowe organizowane są także przez szkoły, organizacje czy prywatne instytucje. 

Festiwal został powołany przez środowisko naukowców warszawskich, aby popularyzować naukę i najnowsze odkrycia oraz podnosić społeczną świadomość ich znaczenia. Naukowcy chcieli i nadal chcą zwrócić uwagę na niskie, niewystarczające środki, które państwo inwestuje w rozwój nauki. Stąd towarzyszące festiwalowi hasło: „Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję”. 

W ramach Festiwalu co roku przez 10 dni ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń, lekcji, wykładów i wystaw. Odbywają się one w instytucjach kulturalnych, takich jak muzea, ale przede wszystkim w miejscach, gdzie naukowcy pracują na co dzień: w pracowniach, salach wykładowych, laboratoriach. Część zajęć jest ogólnodostępna, na inne można zapisać się grupami zorganizowanymi.

Tegoroczny program Festiwalu jest już dostępny na stronie. Można w nim odnaleźć debaty na temat lotu na Marsa, populizmu czy żywności w przyszłości; całodniowe spotkania wokół symulatora szybowca i fotoniki; zajęcia w Centrum Nauki Kopernik (którego w 2006 roku zostało wybudowane dzięki inicjatywie działaczy festiwalowych); oprowadzanie po katakumbach Połączonych Bibliotek Wydziału Filozofii i Socjologii, a także warsztaty w Ogrodzie Botanicznym UW i wiele innych. 

Patronem tegorocznego Festiwalu jest Paweł Edmund Strzelecki, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku podróżnik, geograf i odkrywca, a odwołujące się do jego działalności hasło brzmi „Nauka to podróż w przyszłość”. Niewątpliwie w niedalekiej przyszłości warto wybrać się w podróż po warszawskich wydarzeniach festiwalowych, także tych dostępnych online.

Źródła: 
festiwalnauki.edu.pl; festiwal.amu.edu.pl; festiwal.l; slaskifestiwalnauki.pl; dostęp: 30.08.2023.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności