O finansowaniu oświaty – rozmowa z Krzysztofem Janułą

Finansowanie oświaty można omawiać z punktu widzenia rodziców, uczniów, nauczycieli, władzy samorządowej, pracowników nadzoru pedagogicznego. Każda, z powyżej wymienionych kategorii osób, jest w dużym stopniu interesariuszem systemu edukacji. Prawnicy, z racji konieczności opracowania i interpretowania właściwych przepisów, wydają się grupą mogąca sobie pozwolić na obiektywny opis formalnych realiów finansowania szkolnictwa.

Koszty oświaty, o których poza ściśle zainteresowanymi, mało kto się zajmuje, mają kluczowy wpływ na możliwości organizacyjnego i programowego działania placówek. Niestety przepisy dotyczące finansowania, są rozbudowane oraz zawarte w kilku ustawach, które podlegają cyklicznym poprawkom. 

Finansowanie oświaty w ostatnich dekadach, ma związek z przemianami ustrojowymi. Przed rokiem 1989 cała przestrzeń, zwana oświatą, była finansowana centralnie, przez państwo. W latach dziewięćdziesiątych, nastąpiła zmiana filozofii sprawowania władzy, polegająca na przekazywaniu dużej części kompetencji administracji państwowej samorządom. Ten proces zmian trwał kilka lat i nadal pozostaje przestrzenią wielu nieporozumień.

Samorząd otrzymuje subwencje i zadania do wykonania. Otrzymanych środków nie wystarcza na realizację ustawowych wymogów, nie mówiąc już o własnej inwencji organów prowadzących. Kontrolę i decyzje merytoryczne, pozostają na poziomie centrali, natomiast skutki finansowe na poziomie lokalnym. 

W istniejącym systemie nakładają się kompetencje różnych instytucji i urzędów, brak czytelnego finansowania, niejasno sformułowane zadania. Oczywiście można o tym wszystkim powiedzieć, że jest to skomplikowane i złożone, ale czy sami wcześniej tego tak nie skomplikowaliśmy?

Zapraszamy do rozmowy z mecenasem Krzysztofem Janułą, która może stać się przyczynkiem do głębszej refleksji, na temat finansowania edukacji, a także, może jednak bardzo niezbędnych  zmian.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Leśna edukacja w akcji

Po obejrzeniu wielu filmów o leśnych przedszkolach i szkołach z całego świata, wygląda na to, że dzieci zazwyczaj nie mają nic przeciwko temu, żeby bawić się na dworze w deszczu i błocie i niekoniecznie komfortowej temperaturze.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry