Escalando Esperanzas

Maria Drozdowicz
0 komentarz

Escalando Esperanzas to peruwiański projekt charytatywny dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Pomysłodawcą inicjatywy jest Alex Cuadros Macedo, wspinacz i przewodnik górski, który, wspierany przez licznych wolontariuszy, już od ponad 14 lat organizuje sportowo-outdoorowe aktywności dla dzieci z okolic Cusco. 

Wszystko zaczęło się od zajęć wspinaczkowych dla dzieci z sierocińca. Do wspinania zaczęły dochodzić kolejne aktywności: trekkingi, biwakowanie, spędzanie czasu na łonie natury, zajęcia z pierwszej pomocy. Jeśli budżet na to pozwalał, dzieci otrzymywały też pomoc psychologiczną. Projekt, mimo przerw spowodowanych pandemią i zamieszkami politycznymi w Peru, rozwinął się imponująco i ma obecnie pod swoją opieką ponad 500 dzieci – z domów dziecka, ubogich rodzin, środowisk patologicznych. Znajdują się wśród nich również bardzo młode dziewczynki wykorzystywane w przeszłości seksualnie (10-17 letnie mamy, ze swoimi dziećmi w wieku od 1 do 8 lat). Dla wszystkich uczestników i uczestniczek jest to niepowtarzalna przygoda, możliwość odpoczynku, zapomnienia o ciężkiej codzienności, okazja do zdobywania pewności siebie, a także pasji. Część osób, które w ramach projektu stawiała swoje pierwsze kroki w skałach, sama obecnie jest wspinaczami-wolontariuszami i opiekuje się młodszym pokoleniem. 

Escalando Esperanzas opiera się wyłącznie na pracy wolontariuszy, głównie z branży turystycznej, wspinaczkowej, górskiej. Sami znajdują środki na transport dla dzieci i działają na własnym sprzęcie, często bardzo już zużytym. Po związanym z pandemią kryzysie branży turystycznej w tamtym regionie nie są oni jednak w stanie pokryć wszystkich kosztów. Na opłacenie jednodniowej wycieczki dla 20 dzieci (paliwo i drobne przekąski) potrzebne jest około 500 zł. 

Polskie środowisko wspinaczkowe organizuje akcje wspierające Alexa i jego podopiecznych. Dwa lata temu dzięki zbiórce zorganizowanej przez Izabelę Czaplicką, udało się przetransportować do Peru 150 kilogramów zebranego sprzętu turystycznego i wspinaczkowego. Obecnie również można, choćby drobną kwotą, wesprzeć zrzutkę, na której na bieżąco pojawiają się aktualizacje, co udało się dzięki zebranej kwocie osiągnąć oraz zobaczyć zdjęcia szczęśliwych, roześmianych  dzieciaków.

Zbliżają się święta, czas ciepła, dobra, oraz prezentów oczywiście. Na stronie zrzutki można nie tylko to wszystko podarować, ale również zaopatrzyć się w drobne upominki prosto z Peru. Środki ze sprzedaży wspierają cel zbiórki.

Poniżej znajduje się link do profilu Escalando Esperanzas na Facebooku oraz ponownie link do zrzutki:

Źródła:
Powyższe linki były również źródłami; dostęp 19.11.2023.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności