Powrót do szkół w Czechach. Jakie środki bezpieczeństwa podjąć, aby mimo pandemii dzieci mogły uczyć się stacjonarnie?

Wiktoria Korzecka

12 kwietnia budynki czeskich szkół podstawowych oraz przedszkoli ponownie zapełniły się dziećmi. W związku z wciąż trwającą pandemią, obowiązuje tam system nauki rotacyjnej – dwa razy w tygodniu uczniowie i nauczyciele będą mieli wykonywane testy antygenowe w kierunku wirusa Covid-19 w celu szybkiego wykrycia i izolacji zakażonych.

W szkołach obowiązuje noszenie maseczek ochronnych oraz przestrzeganie podstawowych założeń reżimu sanitarnego, takie jak zachowanie bezpiecznych odległości czy częsta dezynfekcja i mycie rąk. Natomiast przedszkola, gdzie zakrywanie ust i nosa przez dzieci nie obowiązuje, muszą zapewnić zajęcia w maksymalnie 15-osobowych grupach.

Uczniowie gimnazjów, szkół średnich oraz studenci nadal uczą się na odległość, aby zminimalizować ryzyko niekontrolowanej transmisji wirusa Covid-19. Czeskie Ministerstwo Edukacji planuje jednak umożliwić konsultacje dla uczniów tych szkół na wyższych poziomach, którzy z różnych powodów mają problemy z nauką. Korzystać będą mogli chętni, a uczestnictwo w nich z założenia nie jest obowiązkowe. Zajęcia te będą umawiane indywidualnie, w grupach składających się z nie więcej niż 6 osób.

Zgodnie z prognozami czeskiego rządu, studenci prawdopodobnie już niebawem  powinni  również wrócić do zajęć praktycznych na uczelniach i w laboratoriach. Decyzja o tym zostanie podjęta i ogłoszona z tygodniowym wyprzedzeniem, w zależności od dalszego rozwoju pandemii koronawirusa na terenie kraju. Wstępnie mówi się tu o końcówce kwietnia.

Źródło: forbes.cz