Powrót do szkół w Czechach. Jakie środki bezpieczeństwa podjąć, aby mimo pandemii dzieci mogły uczyć się stacjonarnie?

Wiktoria Korzecka
0 komentarz

12 kwietnia budynki czeskich szkół podstawowych oraz przedszkoli ponownie zapełniły się dziećmi. W związku z wciąż trwającą pandemią, obowiązuje tam system nauki rotacyjnej – dwa razy w tygodniu uczniowie i nauczyciele będą mieli wykonywane testy antygenowe w kierunku wirusa Covid-19 w celu szybkiego wykrycia i izolacji zakażonych. 

W szkołach obowiązuje noszenie maseczek ochronnych oraz przestrzeganie podstawowych założeń reżimu sanitarnego, takie jak zachowanie bezpiecznych odległości czy częsta dezynfekcja i mycie rąk. Natomiast przedszkola, gdzie zakrywanie ust i nosa przez dzieci nie obowiązuje, muszą zapewnić zajęcia w maksymalnie 15-osobowych grupach.

Uczniowie gimnazjów, szkół średnich oraz studenci nadal uczą się na odległość, aby zminimalizować ryzyko niekontrolowanej transmisji wirusa Covid-19. Czeskie Ministerstwo Edukacji planuje jednak umożliwić konsultacje dla uczniów tych szkół na wyższych poziomach, którzy z różnych powodów mają problemy z nauką. Korzystać będą mogli chętni, a uczestnictwo w nich z założenia nie jest obowiązkowe. Zajęcia te będą umawiane indywidualnie, w grupach składających się z nie więcej niż 6 osób.

Zgodnie z prognozami czeskiego rządu, studenci prawdopodobnie już niebawem  powinni  również wrócić do zajęć praktycznych na uczelniach i w laboratoriach. Decyzja o tym zostanie podjęta i ogłoszona z tygodniowym wyprzedzeniem, w zależności od dalszego rozwoju pandemii koronawirusa na terenie kraju. Wstępnie mówi się tu o końcówce kwietnia.

Źródło: forbes.cz

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!