Jak wynika z raportu o stanie edukacji niepublicznej w Polsce i trendach edukacyjnych opracowanego przez Our Kids we współpracy z MEN-em, w ciągu ostatnich 5 lat liczba niepublicznych placówek edukacyjnych wzrosła o 17,15%, a uczęszczających do nich uczniów o 29,73%. Co ciekawe w tym samym okresie liczba placówek publicznych wzrosła o 0,39%, a liczba ich uczniów zmniejszyła się o 0,51%.
Potrzeba bardziej indywidualnego podejścia do ucznia, rozwoju jego umiejętności pozanaukowych czy nauka w mniejszych klasach powoduje systematyczny odpływ uczniów ze szkół publicznych oraz rozwój sektora nauczania niepublicznego.W ostatnich latach, w Polsce zmienił się sposób myślenia o prywatnej edukacji. Szkoły prywatne uatrakcyjniły swoje programy, profile, siatki godzin i zajęcia dodatkowe starając się nadążać za światowymi trendami. Przykłady? Liceum sztuk medialnych, szkoła bez dzwonka, przedszkole leśne lub z językiem chińskim? Takie programy można znaleźć w ofercie szkół niepublicznych w Polsce.
Liczba uczniów w placówkach niepublicznych podwoiła się z 2 proc. do 4 proc. i wciąż się zwiększa. Zaś rok szkolny 2017-2018 to dynamiczny wzrost liczby niepublicznych szkół podstawowych o 296 nowych placówek.