Co studiują Polacy?

Jan Sawicki
0 komentarz

W tym roku akademickim studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób. Ponad 110 tys. studentów zdecydowało się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, 311 tys. zaś zrekrutowało się na studia pierwszego stopnia lub na jednolite studia magisterskie. 

Pierwsza informatyka, a później?

Tak jak i w latach poprzednich młodzi ludzie najchętniej wybierali informatykę. Na ten kierunek studiów papiery złożyło aż 32 680 osób. Na drugim miejscu nastąpiła zmiana w stosunku do zeszłego roku, bo psychologia z liczba 25 831 chętnych, wyprzedziła zarządzanie (22 930 chętnych).

Prawo znalazło się na piątym miejscu, zaraz po medycynie, a przed ekonomią, filologia angielską i FiR – popularnymi finansami i rachunkowością.

Ile chętnych na jedno miejsce

Czołówkę zestawienia otwiera orientalistyka i matematyka. Kandydaci aplikujący na orientalistykę – japonistykę musieli pokonać aż 26 osób, natomiast przyszli matematycy i analitycy danych zmuszeni byli wyprzedzić 22 konkurentów.

Z ciekawszych kierunków należy wymienić jeszcze elektromobilność (15,9 chętnych na jedno miejsce) czy realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię (15,3 chętnych na miejsce).

Gdzie najchętniej studiujemy?

Największą liczbę kandydatów zanotowały:
spośród uniwersytetów:
Uniwersytet Warszawski (40 844 zgłoszeń)
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (31 180)

spośród uczelni technicznych:
Politechnika Warszawska (45 888)
Politechnika Gdańska (25 807)

spośród uczelni ekonomicznych:
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (11 363)
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (7 997)

Źródło

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności