Słynny animowany serial edukacyjny Było sobie życie nauczył podstaw anatomii i funkcjonowania ludzkiego organizmu już kilka pokoleń. W 26 odcinkach pokazuje on ewolucję i budowę ciała oraz procesy w nim zachodzące. Widzowie oglądają ciało zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, a poznawane w filmie mikroorganizmy, hormony, krwinki czy bakterie, w zależności od tego, czy działają dla człowieka korzystnie czy nie, stają się odpowiednio dobrymi lub czarnymi charakterami.
Zwiedzanie organizmu od wewnątrz okazało się niezwykle płodną edukacyjnie propozycją. Bo dlaczego nie wykorzystać możliwości, jakie daje nauka i nie pokazać człowiekowi, z czego się składa i co na co dzień nosi w sobie?
W Było sobie życie poznawanie organizmu odbywało się na ekranie i za pomocą rysunkowej animacji. Współcześnie istnieje jednak także inna możliwość. Pionierskie w tej dziedzinie Muzeum Corpus, otwarte w 2008 roku w Oegstgeest, niedaleko Leiden w Niderlandach, zabiera zwiedzających w prawdziwą podróż przez ludzkie ciało.
Już sam jego budynek przyciąga z daleka uwagę zwiedzających. W jego szklaną, tradycyjną część, wbudowana jest ogromna figura siedzącego człowieka. Wewnątrz można spodziewać się wielu interaktywnych atrakcji, takich jak obserwowanie procesu poczęcia, przejście przez usta, czy odpoczynek we wnętrzu mózgu. Po spacerze czeka na odwiedzających sekcja interaktywna, gdzie różnego rodzaju gry i eksperymenty dostarczają nowych informacji na temat ciała oraz odpowiadają na pytania: co robią nasze nerki? dlaczego pomarańcza sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? jak działa serce?.
Corpus nie jest jednak jedyną atrakcją muzealną związaną z ludzkim ciałem. Inną słynną wystawą jest Body Worlds, która składa się z kilku ekspozycji, wystawianych w różnych miejscach na całym świecie od 1995 roku. Jej wyjątkowość polega na tym, że… wszystkie udostępniane oglądającym eksponaty są prawdziwe. Są to plastynaty, czyli odpowiednio spreparowane ciała ludzi, którzy zgodzili się po śmierci zostać ich dawcami i przekazać je na potrzeby edukacyjnej wystawy.
Źródła:
corpusexperience.nl; bodyworlds.com/exhibitions; dostęp: 29.09.2024