Jak zachęcić do czytania?

Pytanie, jakie stawiają sobie rodzice i nauczyciele od dziesiątek lat. Zdarza się, że dziecka nie można oderwać od książki, częściej jednak zachęcanie do lektur zabiera trochę czasu. Zawsze czytanie miało wielu konkurentów, bieganie po lesie, podwórku, czy polu, dziś – granie i oglądanie treści na rozlicznych mobilnych urządzeniach. Tak już jest.

Istnieje jednak sporo rozwiązań, pomysłów lub strategii postępowania, które mogą nam pomóc przekonać dzieci i młodzież do czytania. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury, kawiarni, czytelni, księgarń, rodzinnych bibliotek. Zaaranżowanie domowych i szkolnych przestrzeni w stworzeniu czytelniczej atmosfery może bardzo ułatwić naszym pociechom zaczerpnięcie z bogactwa świata literatury.

Jednak nadal podstawowym elementem całej układanki jest mistrz. Rodzic, nauczyciel, sąsiad, krewny obyty z książkami. Drugi czytający człowiek, świadek, literacki przewodnik. Ten, wydawałoby się, pełen nadziei fakt, staje się często największym wyzwaniem dla nas samych.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Leśna edukacja w akcji

Po obejrzeniu wielu filmów o leśnych przedszkolach i szkołach z całego świata, wygląda na to, że dzieci zazwyczaj nie mają nic przeciwko temu, żeby bawić się na dworze w deszczu i błocie i niekoniecznie komfortowej temperaturze.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry