STO LAT SUMMERHILL

Maria Drozdowicz
0 komentarz

Szkoła Summerhill, założona w 1921 roku to jedna z najstarszych szkół demokratycznych na świecie. W roku 2021 obchodziła swoje setne urodziny, z okazji których powstało wiele inicjatyw i projektów związanych z edukacją i rozwojem dzieci oraz z samym Summerhill. Kulminacyjnym wydarzeniem – przełożonym o rok ze względu na pandemię – jest zaplanowany na sierpień 2022 roku Festival of Childhood, zjazd sympatyków Summerhill i idei jej założyciela A. Neilla.

Summerhill to szkoła na opak. Nieobowiązkowe lekcje, funkcjonowanie bez podziału na klasy i roczniki, zrezygnowanie z oceniania i jakiegokolwiek przymusu szkolnego to tylko niektóre „braki” różniące Summerhill od tradycyjnej szkoły. Zamiast nich można tutaj otrzymać: wsparcie w podążaniu własną ścieżką, realny wpływ na otoczenie w demokratycznej, samostanowiącej społeczności, wolność do wyrażania własnego zdania i wzajemne zaopiekowanie.

Przygotowania do Festiwalu z udziałem międzynarodowej grupy wolontariuszy trwają już od dawna, podobnie jak inne przedsięwzięcia mające na celu uczczenie setnej rocznicy istnienia szkoły. Można wśród nich znaleźć: sto podcastów opowiadających o doświadczeniach Summerhill, sto zdjęć i spacerów z okolicy, zbiór stu cytatów A. Neilla. Powstaje również A.S. Neill Archive and Research Centre – przestrzeń, która ma służyć archiwizacji dokumentów i pamiątek najstarszej dziecięcej demokracji na świecie oraz promowaniu i rozwijaniu idei jej założyciela.

Festival of Childhood odbędzie się w dniach 5–10 sierpnia 2022 roku w brytyjskim Leiston (gdzie od 1927 roku mieści się szkoła) i jego okolicach. Zaplanowane są liczne warsztaty, dyskusje, wykłady, organizowane zarówno przez zaproszonych gości i organizacje, jak i chętnych uczestników Festiwalu. Będzie to niepowtarzalna okazja do wymiany myśli i doświadczeń z osobami z całego świata, połączonymi wspólną wiarą w możliwość innej wizji edukacji. Chęć swojego uczestnictwa w wydarzeniu można zgłaszać pod linkiem.

Źródła: summerhillschool.co.uk, 100yearsofsummerhill.co.uk

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności