STO LAT SUMMERHILL

Maria Drozdowicz
0 komentarz

Szkoła Summerhill, założona w 1921 roku to jedna z najstarszych szkół demokratycznych na świecie. W roku 2021 obchodziła swoje setne urodziny, z okazji których powstało wiele inicjatyw i projektów związanych z edukacją i rozwojem dzieci oraz z samym Summerhill. Kulminacyjnym wydarzeniem – przełożonym o rok ze względu na pandemię – jest zaplanowany na sierpień 2022 roku Festival of Childhood, zjazd sympatyków Summerhill i idei jej założyciela A. Neilla.

Summerhill to szkoła na opak. Nieobowiązkowe lekcje, funkcjonowanie bez podziału na klasy i roczniki, zrezygnowanie z oceniania i jakiegokolwiek przymusu szkolnego to tylko niektóre „braki” różniące Summerhill od tradycyjnej szkoły. Zamiast nich można tutaj otrzymać: wsparcie w podążaniu własną ścieżką, realny wpływ na otoczenie w demokratycznej, samostanowiącej społeczności, wolność do wyrażania własnego zdania i wzajemne zaopiekowanie.

Przygotowania do Festiwalu z udziałem międzynarodowej grupy wolontariuszy trwają już od dawna, podobnie jak inne przedsięwzięcia mające na celu uczczenie setnej rocznicy istnienia szkoły. Można wśród nich znaleźć: sto podcastów opowiadających o doświadczeniach Summerhill, sto zdjęć i spacerów z okolicy, zbiór stu cytatów A. Neilla. Powstaje również A.S. Neill Archive and Research Centre – przestrzeń, która ma służyć archiwizacji dokumentów i pamiątek najstarszej dziecięcej demokracji na świecie oraz promowaniu i rozwijaniu idei jej założyciela.

Festival of Childhood odbędzie się w dniach 5–10 sierpnia 2022 roku w brytyjskim Leiston (gdzie od 1927 roku mieści się szkoła) i jego okolicach. Zaplanowane są liczne warsztaty, dyskusje, wykłady, organizowane zarówno przez zaproszonych gości i organizacje, jak i chętnych uczestników Festiwalu. Będzie to niepowtarzalna okazja do wymiany myśli i doświadczeń z osobami z całego świata, połączonymi wspólną wiarą w możliwość innej wizji edukacji. Chęć swojego uczestnictwa w wydarzeniu można zgłaszać pod linkiem.

Źródła: summerhillschool.co.uk, 100yearsofsummerhill.co.uk

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!