Zapisać się do Edukacji Domowej. O formalnościach i nie tylko.

Marcin Sawicki
0 komentarz

Zdecydowaliśmy się na edukację domową. Jak się tam dostać?  Co nas weryfikuje, zapisanie się, czy zdanie końcoworocznych egzaminów? 

Edukacyjne wybory

Kiedyś można było zapisać się do jedynie słusznej partii, związków zawodowych czy Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Dzisiaj jesteśmy zapraszani do zapisania się na liczne newslettery, grupy klientów, fanów stron i mediów społecznościowych. 

Żyjemy w czasach, gdy nasza społeczno-rodzicielska uwaga stała się otwarta także na przedsięwzięcia edukacyjne. Niż demograficzny, mała ilość uczniów w każdego rodzaju szkole, przy jednoczesnym wzroście uwagi na jakość usług oświatowych, spowodował również większą aktywność szkół w pozyskiwaniu nowych kandydatów. 

Oczywiście, jak na każdym rynku, działają placówki o różnej  jakości. Dostanie się do niektórych wymaga pokonania wielu stawianych wymagań, inne zapisują do swego grona każdego zainteresowanego. Publikowane są rankingi szkół, dające pewne kryteria oceny dla zainteresowanych uczniów i rodziców. Skutkiem tego bywa koncentracja wielu placówek na wynikach egzaminów zewnętrznych. Dyrektorzy szkół mających uczniów osiągających wyniki, którymi mogą się pochwalić, opowiadają o nich poświęcając temu początek każdego zebrania z rodzicami i połowę przestrzeni szkolnej strony internetowej. Wiedzą, że dzięki temu do ICH szkół trzeba się dostać, a dopiero potem można się  zapisać.

Do szkoły jak do klubu?

A jak to jest z edukacją domową? Generalnie, przypomina to zapisanie się do klubu sportowego. Nasz Rysio mówi, bardzo chciałbym wiosłować i zostać kajakarzem. My mówimy, no wiesz będziesz musiał wstawać rano na treningi, ćwiczyć, sam się ogarniać. Rysio odpowiada, iż to wie i że chce spróbować, jak nie zacznie, to się nie dowie. Godzimy się i rozmawiamy o klubie. Oczywiście najwygodniejszy byłby najbliższy. Jednak po zastanowieniu wybieramy trochę dalszy, ale taki który posiada lepszą bazę, miłego trenera i ma więcej zawodników. Na koniec udajemy się do biura klubu wypełniamy wszelkie wymagane dokumenty i zaświadczenia. Nasze dziecko rozpoczyna wioślarskie treningi. 

Podobnie jest z edukacją domową. Rodzice, lub nastoletnia Kasia, wyrażają chęć uczenia się w trybie edukacji domowej. Wspólnie omawiają nowe wyzwania, jak, kiedy i gdzie się uczymy. Na jakie inne aktywności będzie czas?  Nauka gry na gitarze, kolarstwo, czytanie książek czy jazda konna?  Na koniec pada pytanie, czy ogarniesz to dziecko/rodzicu? Następnie wybieramy szkołę, do której zapiszemy dziecko, oczywiście to może być ta sama, w której już jesteśmy. Ważne, aby zespół nauczycieli z dyrekcją na czele wiedzieli co to znaczy edukacja domowa i komunikowali zadowolenie z możliwości współpracy w tej formule. Jeżeli tak jest, to wspaniale. Jeżeli tak nie jest, szukamy szkoły przyjaznej, w której zespół nauczycieli wyraża chęć i najlepiej jak posiada już kilku uczniów uczących się ten sposób. Pamiętajmy, że zgodę na uczenie się w trybie edukacji domowej, wydaje dyrektor szkoły, której dziecko jest uczniem. 

Formalności

Podsumowując, zapisujemy dziecko do wybranej szkoły. Następnie uzupełniamy wymagane przez szkołę formalności, najczęściej jest to: wypełnienie kwestionariusza z podstawowymi danymi, napisanie podania o zgodę na edukację domową, wypełnienie oświadczenia dotyczącego zapewniania warunków do kształcenia i przystąpienia do egzaminów końcoworocznych.

W świetle obowiązujących przepisów, obowiązuje rejonizacja wojewódzka, w związku z tym, należy dołączyć oświadczenie o miejscu zamieszkania ucznia. Prawdopodobnie, od września 2021 zależność wyboru szkoły dla ED, od województwa w którym zamieszkujemy, przestanie obowiązywać. W kontekście rodzaju szkoły i poziomu nauczania, należy dołączyć oryginał świadectwa ostatniej klasy i zaświadczenie OKE o przystąpieniu do egzaminu ósmoklasisty. Należy także, przekazać informacje dotyczące posiadanych orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i opinie o specyficznych trudnościach w nauce. Dokumenty te pozwalają na specjalne dostosowania i organizowanie wsparcia dla ucznia według przygotowanego indywidualnego planu edukacyjno terapeutycznego (IPET). 

“Zapisanie się” do edukacji domowej wyjaśniliśmy, a jak się z niej rezygnuje? Posłużę się ponownie analogią klubu sportowego, nie wiosłujesz, nie trenujesz –  rezygnujesz z klubu. Podobnie z edukacją domową, nie uczysz się, nie zdajesz egzaminu – nie jesteś promowany do kolejnej klasy. Powtarzając rok, tracisz prawo do realizacji obowiązku szkolnego w ramach edukacji w domu. Oczywiście zawsze można w czasie roku szkolnego decyzją  rodziców zmienić szkołę. 

Zasady wydają się i naprawde są  proste. Ryzyko fiaska lub pomyłki –  do nadrobienia. Wypisanie jeszcze prostsze niż zapisanie. Dlaczego by nie spróbować?

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności