W zdrowym ciele zdrowy mózg. Recenzja

Marcin Sawicki
0 komentarz

Żyjemy w czasach niezwykłego zainteresowania naszym ciałem. Bardzo dbamy o dietę, sposób codziennego funkcjonowania, podejmujemy dyskusję i refleksję nad stylem życia. Coraz więcej wiemy i rozumiemy jak działa nasz organizm. Odkrywamy nowe zjawiska i zależności, często odnajdując bardzo bliskie konotacje z naszymi przodkami sprzed kilku tysięcy lat. Jednym z najbardziej opisywanych i badanych narządów naszego ciała stał się mózg. 

Większość z nas marzy o sprawnym, jasnym umyśle. Martwimy się jak rozwijać go u naszych dzieci, pracujemy nad tym, aby dobrze funkcjonował do końca naszego życia. Tak jak o ćwiczeniach dla ciała, mówi się wiele o treningu dla mózgu. Wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło “trening mózgu” otrzymujemy prawie cztery miliony wyników. Dziesiątki kursów, platform, książek zachęcają nas do pracy nad zachowaniem i rozwijaniem aktywności tego organu. A przecież tak niewiele trzeba. Tak twierdzi dr Anders Hansen w książce W zdrowym ciele zdrowy mózg.

Autor ma wyższe wykształcenie medyczne i ekonomiczne, jest psychiatrą, pisze książki i artykuły, jako ekspert  jeździ po świecie z wykładami. W swojej książce, na podstawie badań i przeprowadzonych eksperymentów, stawia tezę, że jeżeli chcesz mieć sprawny mózg, wystarczy ruch i odpowiednie postępowanie ze swoim ciałem. W jasny, prosty sposób, opisuje działanie mózgu człowieka. W perspektywie przedstawionej wiedzy, opisuje możliwości jego działania i rozwoju  w obszarach stresu, koncentracji, poczucia sensu działania, pamięci, kreatywności. Prezentuje możliwości rozwoju i zdrowego starzenia się naszych umysłów. 

Cenna dla czytelnika jest zarówno sama wiedza o działaniu naszego umysłu, jak i propozycja aktywności, która mogłaby go usprawnić. Zaznacza, że wiele powstałych “treningów mózgu” poprawia naszą sprawność w określonych dziedzinach; rozwiązywania krzyżówek, sudoku, sprawności rozwiązywania testów, zręczności w posługiwaniu się grami komputerowymi. Jednak nie stwierdzono tam poprawy sprawności naszych mózgów, jak w przypadku stosowania, wydawałoby się innego prostego i taniego środka. Spaceru, ruchu na świeżym powietrzu, codziennego biegu. 

Rozdział “Rosnący mózg” jest szczególnie dedykowany rodzicom i nauczycielom. Autor przedstawił tam badania wykonane na 250-cio osobowej grupie dzieci w Scanii (Szwecja) i wśród dwunastu tysięcy dzieci szkól w stanie Nebraska (USA). Wśród uczniów przeprowadzono badania ich aktywności i kondycji fizycznej. Jedna z obserwacji dotyczyła  faktu, że czym bardziej skomplikowany był test, tym bardziej zauważalna była różnica między oboma grupami dzieci. Uczniowie w lepszej formie fizycznej osiągali lepsze wyniki na sprawdzianach z matematyki i języka angielskiego.  

Zdecydowanie zaletą książki W zdrowym ciele zdrowy mózg jest możliwość uzyskania podstawowej wiedzy na temat działania i utrzymania we właściwej kondycji naszych mózgów. Kolejną, jest przedstawienie propozycji pozwalającej na zachowanie opisywanego narządu w najlepszej kondycji. To przekłada się na lepsze radzenie sobie ze stresem, koncentracją, zapamiętywaniem, kreatywnością i zachowaniem naszych umysłów przez dłuższy czas w lepszej kondycji. Warto wspomnieć, że reszta ciała na tych aktywnościach także skorzysta, o portfelu nie wspominając. 

Zapraszam do lektury: Anders Hansen W zdrowym ciele zdrowy mózg, Wydawnictwo  Znak , Kraków 2018

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!