W zdrowym ciele zdrowy mózg. Recenzja

Marcin Sawicki
0 komentarz

Żyjemy w czasach niezwykłego zainteresowania naszym ciałem. Bardzo dbamy o dietę, sposób codziennego funkcjonowania, podejmujemy dyskusję i refleksję nad stylem życia. Coraz więcej wiemy i rozumiemy jak działa nasz organizm. Odkrywamy nowe zjawiska i zależności, często odnajdując bardzo bliskie konotacje z naszymi przodkami sprzed kilku tysięcy lat. Jednym z najbardziej opisywanych i badanych narządów naszego ciała stał się mózg. 

Większość z nas marzy o sprawnym, jasnym umyśle. Martwimy się jak rozwijać go u naszych dzieci, pracujemy nad tym, aby dobrze funkcjonował do końca naszego życia. Tak jak o ćwiczeniach dla ciała, mówi się wiele o treningu dla mózgu. Wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło “trening mózgu” otrzymujemy prawie cztery miliony wyników. Dziesiątki kursów, platform, książek zachęcają nas do pracy nad zachowaniem i rozwijaniem aktywności tego organu. A przecież tak niewiele trzeba. Tak twierdzi dr Anders Hansen w książce W zdrowym ciele zdrowy mózg.

Autor ma wyższe wykształcenie medyczne i ekonomiczne, jest psychiatrą, pisze książki i artykuły, jako ekspert  jeździ po świecie z wykładami. W swojej książce, na podstawie badań i przeprowadzonych eksperymentów, stawia tezę, że jeżeli chcesz mieć sprawny mózg, wystarczy ruch i odpowiednie postępowanie ze swoim ciałem. W jasny, prosty sposób, opisuje działanie mózgu człowieka. W perspektywie przedstawionej wiedzy, opisuje możliwości jego działania i rozwoju  w obszarach stresu, koncentracji, poczucia sensu działania, pamięci, kreatywności. Prezentuje możliwości rozwoju i zdrowego starzenia się naszych umysłów. 

Cenna dla czytelnika jest zarówno sama wiedza o działaniu naszego umysłu, jak i propozycja aktywności, która mogłaby go usprawnić. Zaznacza, że wiele powstałych “treningów mózgu” poprawia naszą sprawność w określonych dziedzinach; rozwiązywania krzyżówek, sudoku, sprawności rozwiązywania testów, zręczności w posługiwaniu się grami komputerowymi. Jednak nie stwierdzono tam poprawy sprawności naszych mózgów, jak w przypadku stosowania, wydawałoby się innego prostego i taniego środka. Spaceru, ruchu na świeżym powietrzu, codziennego biegu. 

Rozdział “Rosnący mózg” jest szczególnie dedykowany rodzicom i nauczycielom. Autor przedstawił tam badania wykonane na 250-cio osobowej grupie dzieci w Scanii (Szwecja) i wśród dwunastu tysięcy dzieci szkól w stanie Nebraska (USA). Wśród uczniów przeprowadzono badania ich aktywności i kondycji fizycznej. Jedna z obserwacji dotyczyła  faktu, że czym bardziej skomplikowany był test, tym bardziej zauważalna była różnica między oboma grupami dzieci. Uczniowie w lepszej formie fizycznej osiągali lepsze wyniki na sprawdzianach z matematyki i języka angielskiego.  

Zdecydowanie zaletą książki W zdrowym ciele zdrowy mózg jest możliwość uzyskania podstawowej wiedzy na temat działania i utrzymania we właściwej kondycji naszych mózgów. Kolejną, jest przedstawienie propozycji pozwalającej na zachowanie opisywanego narządu w najlepszej kondycji. To przekłada się na lepsze radzenie sobie ze stresem, koncentracją, zapamiętywaniem, kreatywnością i zachowaniem naszych umysłów przez dłuższy czas w lepszej kondycji. Warto wspomnieć, że reszta ciała na tych aktywnościach także skorzysta, o portfelu nie wspominając. 

Zapraszam do lektury: Anders Hansen W zdrowym ciele zdrowy mózg, Wydawnictwo  Znak , Kraków 2018

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności