Emmanuel Macron zamyka “szkołę prezydentów”

Mikołaj Stępień
0 komentarz

Ecole Nationale d’Administration (krajowa szkoła administracji), jedna ze słynnych francuskich grande école zostanie zamknięta decyzją prezydenta – absolwenta tej szkoły. Głównym motywem stojącym za jej zamknięciem było zwiększenie mobilności społecznej.

Dla części społeczeństwa szkoła stanowiła symbol francuskich elit politycznych. Nazywano ją “szkołą prezydentów” z racji wielu absolwentów urzędujących później w Pałacu Elizejskim. Ukończyli ją m.in: Valéry Giscard d’Estaing,  Jacques Chirac, François Hollande czy sam  Emmanuel Macron.

Uczelnia była znana z bardzo trudnych egzaminów wstępnych, czy ściśle ograniczonej liczby przyjmowanych kandydatów. Z tych powodów dostawały się do niej w większości osoby z bogatych, bądź, jak to określiły francuskie władze, “uprzywilejowanych” środowisk. Co roku przyjmowano do niej jedynie ok. 100 osób, a jej mury z dyplomem opuszczało jedynie od 50 do 60 osób.

Nielicznym absolwentom gwarantowano ułatwiony dostęp do wysokich stanowisk w administracji Republiki Francuskiej. 

“Nie zamierzam zapominać skąd przyszedłem i co zawdzięczam nauce w tej szkole, ale chcę złożyć jej pewien hołd” – powiedział prezydent w czwartek (8 kwietnia), ogłaszając decyzję. Wcześniej, oświadczył, że stan mobilności społecznej we Francji jest najgorszy od 50 lat i z racji tego należy ułatwić dostęp do najlepszych uniwersytetów, również studentom z najbiedniejszych środowisk.

Sceptycy podkreślają jednak, że zamknięcie ENA nie ma nic wspólnego z przytaczanym motywem i jest jedynie elementem kampanii wyborczej prezydenta, który liczy na głosy klasy robotniczej.

Źródło: bbc.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!