Zagraniczni studenci w USA mogą odetchnąć z ulgą

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

Od dłuższego czasu sytuacja zagranicznych studentów uczących się w Stanach Zjednoczonych była co najmniej trudna. Amerykańskie uczelnie, ze względu na sytuację epidemiologiczną w tym kraju, jeszcze długo nie będą mogły przeprowadzać zajęć w normalnym trybie. 

Siłą rzeczy, jedynym rozwiązaniem pozostał e-learning. Wydawałoby się, że jest to sytuacja  idealna wręcz dla studentów zagranicznych, którym nauczanie zdalne dawałoby pełną swobodę w przemieszczaniu się między USA a swoim krajem. Sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej.

Amerykański rząd zapowiedział kilka dni temu, że zagranicznym studentom ze względu na to, że nie muszą już pozostawać w USA na czas nauki, odebrane zostaną wizy. Decyzja ta spotkała się z licznymi protestami zarówno uczelni, jak i samych studentów. Na czym polega problem? Otóż duża część z nich na czas studiów w Ameryce wynajęła mieszkania lub podjęła pracę. Utrata wizy łączyłaby się z utratą obu tych możliwości.

Oburzenie wywołane tą decyzją było tak duże, że dwa z najlepszych uniwersytetów w USA, Harvard i MIT, zdecydowały się pozwać w tej sprawie amerykański rząd.

Oburzenie wywołane tą decyzją było tak duże, że dwa z najlepszych uniwersytetów w USA, Harvard i MIT, zdecydowały się pozwać w tej sprawie amerykański rząd. Mimo to sprawa pozostawała nierozstrzygnięta aż do 14 lipca, kiedy to rząd USA ugiął się pod naciskami opinii publicznej i zagranicznych dyplomatów (w sprawę zaangażowały się bowiem również ambasady wielu państw) i wycofał swoją kontrowersyjną decyzję. Administracja Donalda Trumpa nie słynie jednak ze spolegliwości, więc niewykluczone, że temat wiz dla zagranicznych studentów jeszcze powróci, szczególnie, jeśli epidemia będzie się przedłużać.

Źródło: edition.cnn.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!