Tureccy studenci protestują

Sytuacja polityczna w Turcji od wielu lat wygląda nie najlepiej. Odkąd w 2014 roku prezydentem został tam Recep Tayyip Erdoğan (który z resztą już wcześniej pełnił istotne funkcje w kraju) Turcja z roku na rok, mimo początkowych deklaracji Erdoğana dotyczących m.in. integracji z Unią Europejską, przybliża się do autorytaryzmu. Lokalny rząd regularnie dopuszcza się nadużyć względem mniejszości etnicznych i religijnych, zwalcza niezależne media, a ostatnio – upolitycznia turecką edukację, która jak dotąd była jednym z ostatnich bastionów, które nie poddały się reżimowi.

Najnowszym działaniem podjętym przez władze w tej sprawie, było skierowanie na stanowisko rektora Uniwersytetu Boğaziçi w Stambule, jednej z najlepszych tureckich uczelni, Meliha Bulu – polityka i biznesmena związanego z partią Erdoğana. Decyzja wzbudziła falę protestów wśród studentów i wykładowców uczelni, zwłaszcza że została podjęta w sposób niedemokratyczny, a tak ważne stanowisko objęła osoba spoza społeczności uniwersyteckiej, po raz pierwszy od czasu puczu wojskowego w Turcji czterdzieści lat temu.

Początkowo nieduże protesty przerodziły się szybko w masowe demonstracje, a w ostatnich dniach zatrzymano ponad 300 osób protestujących w obronie apolityczności uczelni. Policja regularnie używa przeciw protestującym gazu, dochodzi też do wielu pobić. Rząd grozi, że nie zawaha się użyć wszelkich dostępnych środków, jeśli zajdzie taka potrzeba, a sam Erdoğan nazywa protestujących terrorystami i zdrajcami kraju. Mimo to demonstracje nie słabną i  przyłącza się do nich coraz więcej osób dając tym samym nadzieję, że sytuacja w Turcji może w końcu ulec zmianie. 

Źródło: theguardian.com

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji