Tureccy studenci protestują

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

Sytuacja polityczna w Turcji od wielu lat wygląda nie najlepiej. Odkąd w 2014 roku prezydentem został tam Recep Tayyip Erdoğan (który z resztą już wcześniej pełnił istotne funkcje w kraju) Turcja z roku na rok, mimo początkowych deklaracji Erdoğana dotyczących m.in. integracji z Unią Europejską, przybliża się do autorytaryzmu. Lokalny rząd regularnie dopuszcza się nadużyć względem mniejszości etnicznych i religijnych, zwalcza niezależne media, a ostatnio – upolitycznia turecką edukację, która jak dotąd była jednym z ostatnich bastionów, które nie poddały się reżimowi.

Najnowszym działaniem podjętym przez władze w tej sprawie, było skierowanie na stanowisko rektora Uniwersytetu Boğaziçi w Stambule, jednej z najlepszych tureckich uczelni, Meliha Bulu – polityka i biznesmena związanego z partią Erdoğana. Decyzja wzbudziła falę protestów wśród studentów i wykładowców uczelni, zwłaszcza że została podjęta w sposób niedemokratyczny, a tak ważne stanowisko objęła osoba spoza społeczności uniwersyteckiej, po raz pierwszy od czasu puczu wojskowego w Turcji czterdzieści lat temu.

Początkowo nieduże protesty przerodziły się szybko w masowe demonstracje, a w ostatnich dniach zatrzymano ponad 300 osób protestujących w obronie apolityczności uczelni. Policja regularnie używa przeciw protestującym gazu, dochodzi też do wielu pobić. Rząd grozi, że nie zawaha się użyć wszelkich dostępnych środków, jeśli zajdzie taka potrzeba, a sam Erdoğan nazywa protestujących terrorystami i zdrajcami kraju. Mimo to demonstracje nie słabną i  przyłącza się do nich coraz więcej osób dając tym samym nadzieję, że sytuacja w Turcji może w końcu ulec zmianie. 

Źródło: theguardian.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!