Coraz więcej zagranicznych studentów w Polsce

Mikołaj Stępień
0 komentarz

Zagraniczni studenci stanowią zaledwie 3.6 proc. studentów polskich uczelni, co daleko odbiega od średniej krajów OECD, która wynosi 9.2 proc. Międzynarodowa atrakcyjność polskich uczelni jednak nieustannie rośnie, a zagranicznych studentów przybywa. W szczególności polskie uczelnie upodobali sobie studenci z Ukrainy, Białorusi oraz Indii.

Liczba studentów z zagranicy na polskich uczelniach z roku na rok rośnie. W roku akademickim 2018/2019 w Polsce studiowało 78,3 tys. cudzoziemców, w 2019/2020 było ich 82,2 tys., a w roku 2020/2021 już 84,7 tys.  To dla polskiego szkolnictwa akademickiego zarówno rosnąca szansa na rozwój i na podnoszenie jakości kształcenia, jak i organizacyjne wyzwanie. 

Większe umiędzynarodowienie stymuluje innowacyjność i zachęca do przyjmowania najlepszych praktyk. Jest też istotnym czynnikiem kształtującym pozycję w międzynarodowych rankingach takich jak ranking QS czy Times Higher Education Ranking. Z drugiej strony, przyjęcie zagranicznego studenta wymaga bardziej skomplikowanych procedur oraz stworzenia odpowiednich warunków do nauki. Uczelnie muszą kontrolować legalność pobytu każdego zagranicznego słuchacza, czy dostosowywać wymagania rekrutacyjne do innych egzaminów niż polska matura. 

Nierzadko występują również wyzwania w kwestii języka wykładowego. 37 proc. zagranicznych studentów w Polsce studiuje w języku angielskim, a ci którzy studiują po polsku, z oczywistych względów mogą borykać się ze zrozumieniem treści wykładów. Wymaga to dodatkowej selekcji studentów pod względem umiejętności językowych, czy zatrudniania jak najbardziej wykwalifikowanej kadry, biegle posługującej się językiem angielskim.

Wedle danych z roku 2019/2020, najwięcej zagranicznych studentów kształciło się na największych i najbardziej prestiżowych uczelniach – Uniwersytecie Warszawskim oraz Jagiellońskim (kolejno 3035, oraz 2935 studentów). Najczęściej studiowali medycynę (ponad 7,4 tys. osób), zarządzanie (2.1 tys.), informatykę (1.7 tys.) oraz stosunki międzynarodowe (1.2 tys.). 

Najliczniej do Polski przyjeżdżają nasi sąsiedzi. Największą grupę zagranicznych studentów stanowią bowiem Ukraińcy (38.5 tys. studentów) oraz Białorusini (9.7 tys.). Co ciekawe, podium zamykają studenci z Indii, których jest w Polsce 2.5 tys.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności