Czy studia przygotowują studentów do pracy? Raport

Jan Sawicki

Większość ludzi na świecie, uważa, że studia nie przygotowują studentów do pracy. W zasadzie, kiedy wspominam swoją pierwszą pracę, uświadomiłem sobie, że wszystkiego co powinienem wiedzieć, nauczyłem się podczas pierwszych dwóch tygodni wdrożenia do nowej pracy. Prawie w ogóle nie bazowałem na umiejętnościach wyniesionych ze studiów.

Pojawia się jednak pytanie, czy są miejsca na świecie, gdzie faktycznie szkoła przygotowuje uczniów do podjęcia pracy.

Najnowsza ankieta SAP i Qualtrics sugeruje, że ludzie na całym świecie uważają podobnie. Lokalne szkoły i uczelnie, nie przygotowują uczniów do znalezienia pracy i nie rozwijają praktycznych umiejętności, które wymagane są w danym zawodzie.

Tylko w dwóch regionach respondenci ocenili szkoły jako „doskonałe” lub „dobre”. Główne pytanie ankiety brzmiało „Jak oceniasz lokalne szkoły, w kontekście przygotowania uczniów do znalezienia pracy?”.

Jak pokazuje poniższy wykres, większość respondentów uważa, że ​​lokalne szkoły nie wypadają w raporcie dobrze. Regionami, w których można doszukać się pewnych pozytywów, są rejony Azji Wschodniej  oraz  Azji Południowej.

Źródło: SAP/Qualtrics

Czy żyjemy w bańce?

Również ten sam raport, może otworzyć nam oczy na drugie zjawisko, o którym szczególnie w naszym kraju nie często się wspomina. Mianowicie dostęp do dobrej jakości edukacji. Okazuje się, że to co jest dla nas oczywistością, w niektórych krajach dostępne jest tylko dla „wybranych”. Poniżej możecie zobaczyć, jak respondenci odpowiadali na pytanie, dotyczące dostępu do dobrej jakości edukacji w swoim kraju.

Zdjęcie: SAP / Qualtrics

Wnioskiem, który można wyciągnąć z powyższego wykresu, jest fakt, że dostęp do wysokiej jakości edukacji pozostaje dla wielu osób przywilejem, a nie czymś, do czego dostęp ma większość ludzi w kraju. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Źródło: weforum.org