Japonia zamyka szkoły na miesiąc

Rząd Japonii podjął ważną decyzję dotyczącą zamknięcia wszystkich szkół z powodu zagrożenia koronawirusem. Co ciekawe, Japonia jest krajem, który w przeciwieństwie do innych, nie odnotował gwałtownego wzrostu liczby zgłoszonych przypadków zachorowań. Jak jednak delikatnie dają do zrozumienia obserwatorzy i eksperci, ruch ten może być związany z presją podjęcia zdecydowanych działań w celu zachowania Olimpiady w Tokio.

Po tygodniach krytyki, że Japonia przymyka oko na rozprzestrzenianie się koronawirusa, premier Shinzo Abe podjął w czwartek decyzję o zamknięciu wszystkich szkół na około miesiąc. Powiedział, że priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo dzieci oraz, że stara się zapobiegać ryzyku powszechnego wybuchu epidemii, które wzrasta w miejscach spotkań takich jak szkoły.

Ta decyzja uczyniła Japonię drugim krajem, po Chinach, który zawiesił zajęcia szkolne w całym kraju. Pisaliśmy o tym tutaj w tekście „Koronawirus, a edukacja”.

Szkoły podstawowe, gimnazja i licea w Japonii pozostaną zamknięte do przerwy wiosennej. Japoński rok szkolny kończy się w marcu, a nowy rok zwykle rozpoczyna się na początku kwietnia.

Co ciekawe zamknięcie szkół nie obejmuje uniwersytetów i szkół ponadgimnazjalnych. Japoński rząd nie wprowadził także żadnej alternatywy w postaci lekcji online tak jak to miało miejsce w Chinach.

Źródło: nytimes.com

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Kontakt z naturą a IQ

Obcowanie z naturą jest coraz bardziej doceniane, w szczególności w edukacji. Świadczy o tym między innymi rosnąca liczba szkół leśnych czy popularyzacja nauczania na świeżym

Czytaj więcej »

Strefa wolna od…

Miasto Poznań sfinansuje inicjatywę mającą na celu przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w placówkach oświatowych. Realizacją projektu „Szkoła strefą wolną

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry