AKCJA MUBENDE

1 komentarz
https://youtu.be/KhIt0uUcfBg

W tym tygodniu postanowiliśmy zająć się czymś wyjątkowym. Jesteśmy portalem edukacyjnym i chcemy opowiadać o tym, jak zmieniać edukację, ale nie znaczy to, że chcemy ją zmieniać tylko tu, dla nas, wokół siebie. 

Może i nasze szkoły mają wiele niedostatków, ale są miejsca na świecie, gdzie w ogóle szkół nie ma. Takim miejscem było Mubende, niewielka miejscowość w Ugandzie z której pochodzi Marggie, bohaterka książki Tomka Michniewicza Chrobot (o książce opowiadał niedawno na naszych łamach Marcin Sawicki w swojej recenzji). Napisałam “było” gdyż staraniem całego swojego życia Marggie doprowadziła do tego, że szkoła w Mubende powstała. Marggie stworzyła organizację pozarządową ALCCU (Another Love Children’s Charity Uganday), dzięki której  szkoła stała się nie tylko miejscem edukacji, ale centrum społeczności, gdzie dzieci, będące w większości sierotami, mogą dostać jedzenie, ubranie i opiekę. Opowieść o  zmaganiach Marggie na tyle nas (przede wszystkim Olę) poruszyła, że postanowiliśmy włączyć się w łańcuch ludzi dobrej woli, którzy pomagają temu miejscu.

Dzięki książce Tomka, znaleźli się też tacy ludzie i w Polsce. W listopadzie 2019 roku  powstało Stowarzyszenie SOS Mubende. Założyła je Ewa, która w swoim artykule opowiada o tym, co ją do tego doprowadziło. Drugą Polką związaną z  Mubende jest Agnieszka, która po przeczytaniu książki, pojechała w lipcu 2019 roku jako wolontariuszka do Mubende i uczestniczyła w budowaniu szkoły. Obydwie, cały czas, najpierw oddzielnie, a teraz już razem, różnymi działaniami, o których będziemy pisać, wspierają Marggie.

Wiedząc więcej, zaczęliśmy tworzyć ambitne plany pomocy edukacyjnej dla szkoły w Mubende, zostały one jednak odsunięte na dalszy plan. 

Pandemia spowodowała, że Marggie musi walczyć dziś nie o edukację, a o życie swoich uczniów i ludzi ze społeczności Mubendenapisała do nas o tym w krótkiej wiadomości. Z powodu zamknięcia całego kraju nie wolno im pracować, nie mają osłon socjalnych, nie mają pieniędzy więc brakuje im jedzenia i leków. Ludzie umierają na nieleczone choroby i z niedożywienia.

Postanowiliśmy pomóc i w najbliższym tygodniu, który zaczyna się przecież Dniem Dziecka, chcemy poświęcić uwagę dzieciom z Mubende i poprosić Was o ich wsparcie.

Pieniądze, które będą w całości przekazane ALCCU  na leki i jedzenie, można wpłacać na konto Stowarzyszenia SOS Mubende z dopiskiem: AKCJA MUBENDE

ING Bank Śląski
Konto PLN: 27 1050 1070 1000 0090 3206 1021
Konto USD: 02 1050 1070 1000 0090 8077 2446

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Film o szkole w Mubende - e:mi 23 lipca 2020 - 19:47

[…] nowym roku szkolnym zaprosimy Was do kolejnego etapu naszej AKCJI MUBENDE, a mianowicie do łączenia naszych rodzin z dziećmi w ramach adopcji serca. Będzie można […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!