AKCJA MUBENDE

1 komentarz
https://youtu.be/KhIt0uUcfBg

W tym tygodniu postanowiliśmy zająć się czymś wyjątkowym. Jesteśmy portalem edukacyjnym i chcemy opowiadać o tym, jak zmieniać edukację, ale nie znaczy to, że chcemy ją zmieniać tylko tu, dla nas, wokół siebie. 

Może i nasze szkoły mają wiele niedostatków, ale są miejsca na świecie, gdzie w ogóle szkół nie ma. Takim miejscem było Mubende, niewielka miejscowość w Ugandzie z której pochodzi Marggie, bohaterka książki Tomka Michniewicza Chrobot (o książce opowiadał niedawno na naszych łamach Marcin Sawicki w swojej recenzji). Napisałam “było” gdyż staraniem całego swojego życia Marggie doprowadziła do tego, że szkoła w Mubende powstała. Marggie stworzyła organizację pozarządową ALCCU (Another Love Children’s Charity Uganday), dzięki której  szkoła stała się nie tylko miejscem edukacji, ale centrum społeczności, gdzie dzieci, będące w większości sierotami, mogą dostać jedzenie, ubranie i opiekę. Opowieść o  zmaganiach Marggie na tyle nas (przede wszystkim Olę) poruszyła, że postanowiliśmy włączyć się w łańcuch ludzi dobrej woli, którzy pomagają temu miejscu.

Dzięki książce Tomka, znaleźli się też tacy ludzie i w Polsce. W listopadzie 2019 roku  powstało Stowarzyszenie SOS Mubende. Założyła je Ewa, która w swoim artykule opowiada o tym, co ją do tego doprowadziło. Drugą Polką związaną z  Mubende jest Agnieszka, która po przeczytaniu książki, pojechała w lipcu 2019 roku jako wolontariuszka do Mubende i uczestniczyła w budowaniu szkoły. Obydwie, cały czas, najpierw oddzielnie, a teraz już razem, różnymi działaniami, o których będziemy pisać, wspierają Marggie.

Wiedząc więcej, zaczęliśmy tworzyć ambitne plany pomocy edukacyjnej dla szkoły w Mubende, zostały one jednak odsunięte na dalszy plan. 

Pandemia spowodowała, że Marggie musi walczyć dziś nie o edukację, a o życie swoich uczniów i ludzi ze społeczności Mubendenapisała do nas o tym w krótkiej wiadomości. Z powodu zamknięcia całego kraju nie wolno im pracować, nie mają osłon socjalnych, nie mają pieniędzy więc brakuje im jedzenia i leków. Ludzie umierają na nieleczone choroby i z niedożywienia.

Postanowiliśmy pomóc i w najbliższym tygodniu, który zaczyna się przecież Dniem Dziecka, chcemy poświęcić uwagę dzieciom z Mubende i poprosić Was o ich wsparcie.

Pieniądze, które będą w całości przekazane ALCCU  na leki i jedzenie, można wpłacać na konto Stowarzyszenia SOS Mubende z dopiskiem: AKCJA MUBENDE

ING Bank Śląski
Konto PLN: 27 1050 1070 1000 0090 3206 1021
Konto USD: 02 1050 1070 1000 0090 8077 2446

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Film o szkole w Mubende - e:mi 23 lipca 2020 - 19:47

[…] nowym roku szkolnym zaprosimy Was do kolejnego etapu naszej AKCJI MUBENDE, a mianowicie do łączenia naszych rodzin z dziećmi w ramach adopcji serca. Będzie można […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności