Książka, którą dostałam od Oli i Marcina

Krystyna Sulkiewicz
0 komentarz

Książka, która zrobiła na mnie ostatnio największe wrażenie to zbiór esejów o Holandii, który dostałam w prezencie od, podobnie jak ja zakochanych w  sztuce i kulturze holenderskiej, Oli i Marcina. Przeczytałam w swoim życiu sporo książek poświęconych sztuce i kulturze różnych krajów, ale Pocztówka z Mekum Piotra Oczko jest inna niż tego typu pozycje. 

Wyróżnia ją przede wszystkim osobisty stosunek do opisywanych zjawisk i zdarzeń. Autor wyjątkowo sugestywnie narzuca czytelnikowi własne, bardzo subiektywne spojrzenie na ludzi i historie, sporo przy tym opowiadając o sobie, dzięki temu czytając te opowiadania, ma się wrażenie, że zwiedza się Holandię z kimś od dawna znajomym. Oczko wyznaje, że Holandia jest jakby jego drugą ojczyzną, nieustannie porównuje ją z Polską i często chciałoby się go spytać, którą bardziej kocha?  Wielokrotnie podczas lektury tej książki miałam ochotę pokłócić się z autorem. Wychwalając pod niebiosa Holendrów z XVII wieku jako ludzi wykształconych (czyli umiejących czytać) porównuje ich np. z polskimi analfabetami po II wojnie światowej i tu mogłam się nabawić kompleksów jako mieszkanka ciemnogrodu. Autor, profesor UJ, jest wybitnym niderlandystą i znawcą sztuki. Pisze językiem barwnym, zakres jego zainteresowań jest imponująco szeroki – od opowieści o holenderskim sprzątaniu, jedzeniu i życiu codziennym dawnej i współczesnej Holandii do wnikliwych analiz malarstwa i rozważań o historii i religii. 

Lektura fascynująca, polecam wszystkim, którzy znają  Holandię, ale też tym, którzy tam jeszcze nie byli. 

Źródła:
Piotr Oczko, Pocztówka z Mekum,  Kraków, 2021

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!