Recenzja książki Oktawii Gorzeńskiej „Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole – warsztatownik”

Ewa Kaliszuk
0 komentarz

Oktawię Gorzeńską poznałam w 2016 roku, w którym to nasze szkoły tj. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Fundacji Królowej św. Jadwigi w Przyłękowie oraz największe wówczas I Gimnazjum w Gdyni zostały zaproszone do programu Fundacji Ashoka – Changemaker Schools. Znalazły się w gronie Szkół z Mocą Zmieniania Świata. Od tego momentu przyglądałam się z zachwytem, temu co robi Oktawia w swoim gdyńskim środowisku, a później w Polsce i na świecie. To nie tylko Szkoła współtworzona przez Oktawię stała się miejscem zmieniania świata – sama bohaterka – stała się ikoną zmiany w edukacji.  

Jak pisze we wstępie – odkrycie i pójście ścieżką zmiany nadało sens byciu najpierw nauczycielką, później dyrektorką i wreszcie inspiratorką i przewodniczką w procesie rozwoju i samorozwoju innych – rozwoju, który prowadzi do mistrzostwa edukacyjnego. Bycie Mistrzem, Mistrzynią to nie jest dążenie do perfekcjonizmu. To bycie liderem i liderką, którzy  ciągle się rozwijają, są otwarci na nowe, nieustannie się uczą, wyciągają wnioski z sukcesów i porażek, a co najważniejsze nie są sami, potrafią szukać wsparcia, współpracować i dzielić się sobą i swoim doświadczeniem – stając się tym samym inspiratorem innych. To fundament edukacji relacyjnej – tak ważnej w najbliższej przyszłości.

Książka, do której Oktawia po mistrzowsku zaprasza każdą i każdego z nas to bardzo praktyczny przewodnik-warsztatownik dający szansę na rozpoczęcie własnego „projektu zmiana”. Projektu, który od początku do końca ma szansę być zaprojektowany i zrealizowany osobiście, będzie zbudowany na własnych kompetencjach, a także będzie wynikał z potrzeb samego autora czy autorki zmiany oraz środowiska, w którym żyje! 

Czytając kolejne strony książki, nabiera się przekonania, że właśnie spędza się wyjątkowy czas z Oktawią, która znalazła chwilę na spotkanie ze mną. W trakcie tej niespiesznej rozmowy autorka chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, odkrywa przede mną różne zakamarki swojej nauczycielsko-dyrektorskiej drogi, a co najważniejsze – robi to tylko po to, abym sama otworzyła się na dialog. Dialog z kim? Z samą sobą. Zaprasza mnie do śmiałego spojrzenia na siebie i swoją ścieżkę rozwoju. Jej długość nie ma znaczenia. To, co jest najistotniejsze, to dostrzeganie krok po kroku ile ważnych i wartościowych doświadczeń stało się moim udziałem. Oktawia bardzo osobiście i naprawdę po mistrzowsku wprowadza mnie na drogę zmiany, z której, wydaje mi się, że nie ma już odwrotu. Z każdą następną stroną książki nabieram tylko pewności, że jestem na właściwej ścieżce dochodzenia do swojego mistrzostwa. W tym właśnie procesie nieocenioną pomocą są „Pytania i wyzwania” – kończące większość rozdziałów warsztatownika. To właśnie tutaj zaczyna się wspaniała, choć zdaję sobie sprawę, niełatwa przygoda. Oktawia, jak w prawdziwej sztafecie, przekazuje mi pałeczkę ze słowami, a teraz czas na Ciebie! I rzeczywiście mam ten czas, nikt mi go nie limituje. To zależy tylko ode mnie ile go sobie dam i jak zaaranżuję przestrzeń 

Oktawia dzieli się nie tylko sukcesami, ale śmiało i z wielką otwartością daje poznać te strony swojej historii, które były trudne. Czasami nazywa to porażką, innym razem błędem, który popełniła lub po prostu niełatwym doświadczeniem. W tych opowieściach wspaniale dają się odczuć emocje, które pojawiały się w konkretnych sytuacjach.  To właśnie z tych historii płynie chyba najważniejsza lekcja – trudna sytuacja jest początkiem innego, nowego, może lepszego niż pierwotna myśl rozwiązania. 

Bezcenną częścią książki jest dzielenie się dobrymi praktykami zarówno swoimi, przepracowanymi, jak i zaobserwowanymi u innych. To wspaniały sposób na pomnażanie dobra! 

Zmiana jest możliwa. Tak naprawdę zależy tylko ode mnie, czy chcę wejść na taką właśnie ścieżkę. Co ważne z Oktawią w roli przewodnika droga ta może stać się przygodą życia! Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole – warsztatownik. Gorąco polecam!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!