Recenzja książki Oktawii Gorzeńskiej „Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole – warsztatownik”

Ewa Kaliszuk
0 komentarz

Oktawię Gorzeńską poznałam w 2016 roku, w którym to nasze szkoły tj. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Fundacji Królowej św. Jadwigi w Przyłękowie oraz największe wówczas I Gimnazjum w Gdyni zostały zaproszone do programu Fundacji Ashoka – Changemaker Schools. Znalazły się w gronie Szkół z Mocą Zmieniania Świata. Od tego momentu przyglądałam się z zachwytem, temu co robi Oktawia w swoim gdyńskim środowisku, a później w Polsce i na świecie. To nie tylko Szkoła współtworzona przez Oktawię stała się miejscem zmieniania świata – sama bohaterka – stała się ikoną zmiany w edukacji.  

Jak pisze we wstępie – odkrycie i pójście ścieżką zmiany nadało sens byciu najpierw nauczycielką, później dyrektorką i wreszcie inspiratorką i przewodniczką w procesie rozwoju i samorozwoju innych – rozwoju, który prowadzi do mistrzostwa edukacyjnego. Bycie Mistrzem, Mistrzynią to nie jest dążenie do perfekcjonizmu. To bycie liderem i liderką, którzy  ciągle się rozwijają, są otwarci na nowe, nieustannie się uczą, wyciągają wnioski z sukcesów i porażek, a co najważniejsze nie są sami, potrafią szukać wsparcia, współpracować i dzielić się sobą i swoim doświadczeniem – stając się tym samym inspiratorem innych. To fundament edukacji relacyjnej – tak ważnej w najbliższej przyszłości.

Książka, do której Oktawia po mistrzowsku zaprasza każdą i każdego z nas to bardzo praktyczny przewodnik-warsztatownik dający szansę na rozpoczęcie własnego „projektu zmiana”. Projektu, który od początku do końca ma szansę być zaprojektowany i zrealizowany osobiście, będzie zbudowany na własnych kompetencjach, a także będzie wynikał z potrzeb samego autora czy autorki zmiany oraz środowiska, w którym żyje! 

Czytając kolejne strony książki, nabiera się przekonania, że właśnie spędza się wyjątkowy czas z Oktawią, która znalazła chwilę na spotkanie ze mną. W trakcie tej niespiesznej rozmowy autorka chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, odkrywa przede mną różne zakamarki swojej nauczycielsko-dyrektorskiej drogi, a co najważniejsze – robi to tylko po to, abym sama otworzyła się na dialog. Dialog z kim? Z samą sobą. Zaprasza mnie do śmiałego spojrzenia na siebie i swoją ścieżkę rozwoju. Jej długość nie ma znaczenia. To, co jest najistotniejsze, to dostrzeganie krok po kroku ile ważnych i wartościowych doświadczeń stało się moim udziałem. Oktawia bardzo osobiście i naprawdę po mistrzowsku wprowadza mnie na drogę zmiany, z której, wydaje mi się, że nie ma już odwrotu. Z każdą następną stroną książki nabieram tylko pewności, że jestem na właściwej ścieżce dochodzenia do swojego mistrzostwa. W tym właśnie procesie nieocenioną pomocą są „Pytania i wyzwania” – kończące większość rozdziałów warsztatownika. To właśnie tutaj zaczyna się wspaniała, choć zdaję sobie sprawę, niełatwa przygoda. Oktawia, jak w prawdziwej sztafecie, przekazuje mi pałeczkę ze słowami, a teraz czas na Ciebie! I rzeczywiście mam ten czas, nikt mi go nie limituje. To zależy tylko ode mnie ile go sobie dam i jak zaaranżuję przestrzeń 

Oktawia dzieli się nie tylko sukcesami, ale śmiało i z wielką otwartością daje poznać te strony swojej historii, które były trudne. Czasami nazywa to porażką, innym razem błędem, który popełniła lub po prostu niełatwym doświadczeniem. W tych opowieściach wspaniale dają się odczuć emocje, które pojawiały się w konkretnych sytuacjach.  To właśnie z tych historii płynie chyba najważniejsza lekcja – trudna sytuacja jest początkiem innego, nowego, może lepszego niż pierwotna myśl rozwiązania. 

Bezcenną częścią książki jest dzielenie się dobrymi praktykami zarówno swoimi, przepracowanymi, jak i zaobserwowanymi u innych. To wspaniały sposób na pomnażanie dobra! 

Zmiana jest możliwa. Tak naprawdę zależy tylko ode mnie, czy chcę wejść na taką właśnie ścieżkę. Co ważne z Oktawią w roli przewodnika droga ta może stać się przygodą życia! Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole – warsztatownik. Gorąco polecam!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności