Chrobot – sukno z siedmiu włókien

Dlaczego zapraszam do przeczytanie tej książki, dlaczego chciałby się nią podzielić? Zawarte w niej siedem biografii, nieustająco się przeplatających, niezwykle sugestywnie  przekazuje fragment obrazu dorastania kilku mieszkańców naszej planety.

Chrobot – sukno z siedmiu włókien

Wiosną spotkałem się w pokoju nauczycielskim z Ewą, dyrektorką jednej z naszych szkół. Zamieniliśmy kilka słów o książkach, o takich, które właśnie któreś z nas przeczytało, lub miało zamiar przeczytać. Bardzo to sprzyja inspirowaniu się pomysłami, a także dzieleniu się nowymi rozwiązaniami. Ewa zapytała, czy czytałem książkę Chrobot. Nie czytałem. W kilku słowach naszkicowała mi idee książki i opisała jak wielkie wrażenie na niej zrobiła. Pomyślałem sobie, że kupię, przeczytam, zobaczę cóż to za opowieść. Przeczytałem, a w zasadzie pochłonąłem w jedną dobę ponad 400 stron. Cóż takiego niezwykłego jest w tej opowieści?

Autorem książki Chrobot jest Tomasz Michniewicz. Zamysł jest dosyć prosty. Jak się okazuje po raz kolejny, proste rzeczy sprawdzają się. Czytelnik towarzyszy siedmiu osobom zamieszkującym bardzo odległe i różnorodne środowiska naszej planety. Wędrujemy od Finlandii, przez Kolumbię, Stany Zjednoczone, Japonię, Indie po Ugandę i Zimbabwe. Tych siedmiu bohaterów opisuje swoje życie od najwcześniej zapamiętanego dzieciństwa w realiach początku XXI wieku. 

Życie opisywanych postaci, jest na tyle oryginalne, na ile niezwykłe i niepowtarzalne jest życie każdego z nas. Realia ich codzienności cywilizacyjnej i kulturowej nadają ich opowieściom niezwykłego czaru i kolorytu. Towarzyszymy im we wczesnym dzieciństwie w niezwykle zróżnicowanych domach i rodzinach. Wkraczamy do szkół. Część z nich przypomina nam nasze wyobrażenia dotyczące szkoły, część nie. Dla większości są wielką szansą i zdecydowanie wywierają wpływ na ich życie. 

Książka doprowadza nas do wieku dojrzałego bohaterów. Każdy z nich podejmuje wyzwanie wejścia w życie dorosłe. Niektórzy muszą je podjąć w wieku czternastu lat, inni prowadzą dziecięce życie do trzydziestki. Jak różnorodne było dzieciństwo, tak równie odmiennie prezentuje się ich dojrzałość. 

Dlaczego zapraszam do przeczytanie tej książki, dlaczego chciałby się nią podzielić ? Zawarte w niej siedem biografii, nieustająco się przeplatających, niezwykle sugestywnie  przekazuje fragment obrazu dorastania mieszkańców naszej planety. Można powiedzieć, cóż, to tylko siódemka z siedmiu i miliarda ludzi. Oczywiście, możemy zacząć opisywać kolejne siedem, dwadzieścia, czy sto pięćdziesiąt różnych ludzkich życiorysów z Iranu, Brazylii, Bułgarii, Rosji, Chin i setek innych miejsc Ziemi. Ważny dla mnie stał się jednak impuls do refleksji nad różnorodnością środowisk, w których się wychowujemy. 

Wrócę jednak do wątku dominującego na naszym portalu, czyli edukacji, a konkretnie szkoły. Opisywane miejsca są bardzo różne. Odmienne modele rodzin, zwyczajów, tradycji, wychowania, surowości obyczajów, ustrojów politycznych, poczucia bezpieczeństwa, klimatu,  przyrody, poziomu technologicznego, zagrożeń jakimi dzieci są otoczone. Jedna instytucja – szkoła jest jednak w swoich założeniach bardzo podobna w każdym z tych miejsc. Na każde z opisywanych tam dzieci wywiera wielki wpływ. Wydaje się być szansą, marzeniem, możliwością, drogą spełnienia marzeń. Ponad połowa książki, poświęcona jest uczeniu się w szkołach, to prawie całość życiorysu jednej z postaci. 

Ciekawym było dla mnie przyglądanie się relacji między czasem i treścią edukacji szkolnej a podjętymi wyzwaniami w dorosłym życiu. Interesującym eksperymentem byłoby podjęcie wysiłku opisania siedmiorga dzieci z wydawałoby się z jednorodnego środowiska jednego domu, wioski, czy miasta w Polsce, Chinach czy Egiptu. Może  bylibyśmy równie zdziwieni różnorodnością naszych historii, rodzin, środowisk, możliwości. Nie będę tu dzielił się  zbyt szczegółowymi refleksami, aby nikomu nie zabierać przyjemności dochodzenia do własnych. Ważne jest jak wielu przykładów do przemyśleń dostarcza Chrobot. Wiele uznania dla autora i rozmówców podejmujących się opowieści o swoich pasjonujących, choć nie zawsze szczęśliwych losach. 

Książka: Tomasz Michniewicz, Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata. Wydawnictwo Otwarte

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Czy pantofelek ma pupę?

Pupa – obszar nieoczywisty, czasem wstydliwy, albo pomijany. Tymczasem biolog i polarnik – Mikołaj Golachowski – postanowił, bez żadnych uprzedzeń, okiem naukowca, przyjrzeć się jak

Czytaj więcej »

Uczyć (się) z pasją

Moją pasją jest czytanie. Czytam reportaże, książki o sztuce, opowieści podróżnicze, biografie, pamiętniki, literaturę biznesową i religijną, czasami wracam do literatury dziecięcej i młodzieżowej. Teksty,

Czytaj więcej »

7 uczuć

W planach miałem napisanie tekstu na zupełnie inny temat jednak kilka dni temu, przypadkiem obejrzałem 7 uczuć Marka Koterskiego i uznałem, że film ten zasługuje na to, aby uwagami o nim podzielić się z szerszym gronem czytelników.

Czytaj więcej »

„Wolne dzieci”

„Wolne dzieci” – Peter Gray „Wolne dzieci” zaliczam do nielicznego grona książek, które w tak znaczącym stopniu ukształtowały moje poglądy na to w jakich warunkach

Czytaj więcej »

Drive – motywacja inaczej?

Lubię od czasu, do czasu przeglądać listy rankingowe np.: „moje najważniejsze książki”, „dziesięć lektur, które zmieniło moje życie”, ciekawi mnie co inspiruje innych, chętnie inspiruję

Czytaj więcej »

“Educated”

Zaintrygował mnie ten tytuł, gdy szukałam książki do słuchania po angielsku. Przedstawiona w niej historia, która okazała się autobiografią, wydarzyła się współcześnie w górach Idaho.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji