Chrobot – sukno z siedmiu włókien

Marcin Sawicki
1 komentarz

Dlaczego zapraszam do przeczytanie tej książki, dlaczego chciałby się nią podzielić? Zawarte w niej siedem biografii, nieustająco się przeplatających, niezwykle sugestywnie  przekazuje fragment obrazu dorastania kilku mieszkańców naszej planety.

Chrobot – sukno z siedmiu włókien

Wiosną spotkałem się w pokoju nauczycielskim z Ewą, dyrektorką jednej z naszych szkół. Zamieniliśmy kilka słów o książkach, o takich, które właśnie któreś z nas przeczytało, lub miało zamiar przeczytać. Bardzo to sprzyja inspirowaniu się pomysłami, a także dzieleniu się nowymi rozwiązaniami. Ewa zapytała, czy czytałem książkę Chrobot. Nie czytałem. W kilku słowach naszkicowała mi idee książki i opisała jak wielkie wrażenie na niej zrobiła. Pomyślałem sobie, że kupię, przeczytam, zobaczę cóż to za opowieść. Przeczytałem, a w zasadzie pochłonąłem w jedną dobę ponad 400 stron. Cóż takiego niezwykłego jest w tej opowieści?

Autorem książki Chrobot jest Tomasz Michniewicz. Zamysł jest dosyć prosty. Jak się okazuje po raz kolejny, proste rzeczy sprawdzają się. Czytelnik towarzyszy siedmiu osobom zamieszkującym bardzo odległe i różnorodne środowiska naszej planety. Wędrujemy od Finlandii, przez Kolumbię, Stany Zjednoczone, Japonię, Indie po Ugandę i Zimbabwe. Tych siedmiu bohaterów opisuje swoje życie od najwcześniej zapamiętanego dzieciństwa w realiach początku XXI wieku. 

Życie opisywanych postaci, jest na tyle oryginalne, na ile niezwykłe i niepowtarzalne jest życie każdego z nas. Realia ich codzienności cywilizacyjnej i kulturowej nadają ich opowieściom niezwykłego czaru i kolorytu. Towarzyszymy im we wczesnym dzieciństwie w niezwykle zróżnicowanych domach i rodzinach. Wkraczamy do szkół. Część z nich przypomina nam nasze wyobrażenia dotyczące szkoły, część nie. Dla większości są wielką szansą i zdecydowanie wywierają wpływ na ich życie. 

Książka doprowadza nas do wieku dojrzałego bohaterów. Każdy z nich podejmuje wyzwanie wejścia w życie dorosłe. Niektórzy muszą je podjąć w wieku czternastu lat, inni prowadzą dziecięce życie do trzydziestki. Jak różnorodne było dzieciństwo, tak równie odmiennie prezentuje się ich dojrzałość. 

Dlaczego zapraszam do przeczytanie tej książki, dlaczego chciałby się nią podzielić ? Zawarte w niej siedem biografii, nieustająco się przeplatających, niezwykle sugestywnie  przekazuje fragment obrazu dorastania mieszkańców naszej planety. Można powiedzieć, cóż, to tylko siódemka z siedmiu i miliarda ludzi. Oczywiście, możemy zacząć opisywać kolejne siedem, dwadzieścia, czy sto pięćdziesiąt różnych ludzkich życiorysów z Iranu, Brazylii, Bułgarii, Rosji, Chin i setek innych miejsc Ziemi. Ważny dla mnie stał się jednak impuls do refleksji nad różnorodnością środowisk, w których się wychowujemy. 

Wrócę jednak do wątku dominującego na naszym portalu, czyli edukacji, a konkretnie szkoły. Opisywane miejsca są bardzo różne. Odmienne modele rodzin, zwyczajów, tradycji, wychowania, surowości obyczajów, ustrojów politycznych, poczucia bezpieczeństwa, klimatu,  przyrody, poziomu technologicznego, zagrożeń jakimi dzieci są otoczone. Jedna instytucja – szkoła jest jednak w swoich założeniach bardzo podobna w każdym z tych miejsc. Na każde z opisywanych tam dzieci wywiera wielki wpływ. Wydaje się być szansą, marzeniem, możliwością, drogą spełnienia marzeń. Ponad połowa książki, poświęcona jest uczeniu się w szkołach, to prawie całość życiorysu jednej z postaci. 

Ciekawym było dla mnie przyglądanie się relacji między czasem i treścią edukacji szkolnej a podjętymi wyzwaniami w dorosłym życiu. Interesującym eksperymentem byłoby podjęcie wysiłku opisania siedmiorga dzieci z wydawałoby się z jednorodnego środowiska jednego domu, wioski, czy miasta w Polsce, Chinach czy Egiptu. Może  bylibyśmy równie zdziwieni różnorodnością naszych historii, rodzin, środowisk, możliwości. Nie będę tu dzielił się  zbyt szczegółowymi refleksami, aby nikomu nie zabierać przyjemności dochodzenia do własnych. Ważne jest jak wielu przykładów do przemyśleń dostarcza Chrobot. Wiele uznania dla autora i rozmówców podejmujących się opowieści o swoich pasjonujących, choć nie zawsze szczęśliwych losach. 

Książka: Tomasz Michniewicz, Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata. Wydawnictwo Otwarte

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

AKCJA MUBENDE - e:mi 1 czerwca 2020 - 11:18

[…] w Ugandzie z której pochodzi Marggie, bohaterka książki Tomka Michniewicza Chrobot (o książce opowiadał niedawno na naszych łamach Marcin Sawicki w swojej recenzji). Napisałam “było” gdyż staraniem całego swojego życia Marggie doprowadziła do tego, że […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności