Książka, którą… polecił mi mój fryzjer

Dżemila Sulkiewicz
0 komentarz

Książka, którą polecił mi ostatnio mój fryzjer, nie jest bynajmniej o modzie i lifestylu (choć i ten temat się w niej pojawia), ale jest to niezwykle ciekawe i solidne dziennikarskie studium powojennych Niemiec. Czas wilka to barwna opowieść o trudnych powojennych czasach, o tym jak Niemcy radzili sobie z gruzem, traumą, wyparciem, Rosjanami, Amerykanami, jak odbudowywali miasta, jak kradli, jacy byli wobec siebie nawzajem i co spowodowało, że udało im się stworzyć podwaliny pod nowoczesną gospodarkę. Wielobarwny pejzaż tamtych czasów utkany z fragmentów pamiętników, artykułów z gazet, badań, filmów, tekstów filozoficznych, reklam pozostawia niezapomniane obrazy grozy wymieszanej z codziennością, historię gwałtów wymieszaną z historiami o miłości, ale przede wszystkim sprawia wrażenie, że dotyka bardzo wielu sfer tamtego życia, nie unikając tego co ciekawe i śmieszne na równi z tym, co trudne i bolesne.

Ja, dzięki książce Haralda Jähnera, odkryłam odpowiedzi na zagadki, które mnie męczyły w czasie wielu pobytów w  Berlinie. Dowiedziałam się na przykład dlaczego niemal wszystkie XIX-wieczne berlińskie kamienice wyglądają znacznie biedniej niż kamienice z tego samego okresu w Szczecinie. Poza tym książka ta stała się dla mnie kluczem do zrozumienia współczesnych Niemców i do odbudowania ciągłości między „hitlerowcami” z Czterech pancernych i Stawki większej niż życie  a hipsterskimi berlińczykami. 

I tak, jak mój fryzjer,  żałuję, że brakuje takiego kawałka polskiego dziennikarstwa, które opisałoby w ten sam, uczciwy sposób naszą powojenną rzeczywistość i przemiany, które jej towarzyszyły.

HARALD JÄHNER  Czas wilka. Powojenne losy Niemców
Przełożył Arkadiusz Żychliński

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!