Motywacyjna układanka

Marcin Sawicki
0 komentarz

Tematy motywacji, ocen, nagród są obecne w rozmowach o szkole i edukacji od wielu lat. Dyskusje toczą się między zwolennikami “kija i marchewki” inaczej zwanych “karami i nagrodami” związanymi z bodźcami zewnętrznymi, gdzie czynnikiem aktywnym jest środowisko, a orędownikami skuteczności bodźców wewnętrznych, w którym układ (osoba) kieruje się własnymi motywami i dążeniami. 

Bardzo interesująco powyższy dylemat opowiedział w swoim wystąpieniu Dan Pink w wystąpieniu TED z roku 2009. Postawił się w pozycji prawnika przedstawiającego dowody, że sprawa jest już od dawna od dawna rozwiązana. Uważa, że materiał dowodowy, w postaci wielu doświadczeń naukowych dostarczany od kilkudziesięciu lat. Jednak nikt z nich nie korzysta. Tak w sferze biznesu, jak i wielu obszarach, na przykład edukacji, wiedza przedstawiana przez nauki społeczne jest pomijana. 

W wyniku przeprowadzanych doświadczeń, okazało się, że motywowanie przez nagradzania, czy to w formie pieniężnej, czy “statusowej” (ocena), nie wzmacnia, a spowalnia myślenia i blokuje kreatywność. Motywacja zewnętrzna, przez nagrody, działa jedynie w sytuacji bardzo prostych, problemów o niewielkiej ilości zmiennych.  Takich nawet w życiu jest niewiele. Nagroda zawęża naszą uwagę. 

Ważne jest to, że współcześnie, zderzamy się z sytuacjami o coraz większej złożoności. Te prostsze za chwilę będą rozwiązywane przez maszyny. Aby być przygotowanym do pracy, życia, rozwiązywania problemów musimy nauczyć się szerokiego myślenia opartego na wewnętrznej motywacji. O tym, w sposób bardzo przekonywujący opowiadał już wiele lat temu Dan Pink. Zapraszam do wysłuchania i wprowadzanie w “domu i zagrodzie” (domu i pracy).

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!