Motywacyjna układanka

Tematy motywacji, ocen, nagród są obecne w rozmowach o szkole i edukacji od wielu lat. Dyskusje toczą się między zwolennikami “kija i marchewki” inaczej zwanych “karami i nagrodami” związanymi z bodźcami zewnętrznymi, gdzie czynnikiem aktywnym jest środowisko, a orędownikami skuteczności bodźców wewnętrznych, w którym układ (osoba) kieruje się własnymi motywami i dążeniami. 

Bardzo interesująco powyższy dylemat opowiedział w swoim wystąpieniu Dan Pink w wystąpieniu TED z roku 2009. Postawił się w pozycji prawnika przedstawiającego dowody, że sprawa jest już od dawna od dawna rozwiązana. Uważa, że materiał dowodowy, w postaci wielu doświadczeń naukowych dostarczany od kilkudziesięciu lat. Jednak nikt z nich nie korzysta. Tak w sferze biznesu, jak i wielu obszarach, na przykład edukacji, wiedza przedstawiana przez nauki społeczne jest pomijana. 

W wyniku przeprowadzanych doświadczeń, okazało się, że motywowanie przez nagradzania, czy to w formie pieniężnej, czy “statusowej” (ocena), nie wzmacnia, a spowalnia myślenia i blokuje kreatywność. Motywacja zewnętrzna, przez nagrody, działa jedynie w sytuacji bardzo prostych, problemów o niewielkiej ilości zmiennych.  Takich nawet w życiu jest niewiele. Nagroda zawęża naszą uwagę. 

Ważne jest to, że współcześnie, zderzamy się z sytuacjami o coraz większej złożoności. Te prostsze za chwilę będą rozwiązywane przez maszyny. Aby być przygotowanym do pracy, życia, rozwiązywania problemów musimy nauczyć się szerokiego myślenia opartego na wewnętrznej motywacji. O tym, w sposób bardzo przekonywujący opowiadał już wiele lat temu Dan Pink. Zapraszam do wysłuchania i wprowadzanie w “domu i zagrodzie” (domu i pracy).

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Szkoła, wioska, nauczyciel

Kolejna rozmowa z panem profesorem Markiem Kaczmarzykiem koncentruje się na wzajemnych relacjach rodziców i nauczycieli, a konkretniej zespołów nauczycieli. Chodzi o przywrócenie tej relacji należytej

Czytaj więcej »

Uczenie przez patrzenie

Zapraszamy do wysłuchania podkastu z Joanną Pętkowską-Hankel, architektem i nauczycielem akademickim. Od kilku lat prowadzi w Krzyżowej rodzinne plenery rysunkowo-malarskie w ramach „Szkoły Patrzenia”. W

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji