Serial Gambit Królowej, jedna z najnowszych produkcji amerykańskiej wytwórni, przypomniał nam jak wartościowa może okazać się dla nas gra w szachy. Historia Beth Harmon, wedle kanadyjskiego mistrza szachowego Amana Hambletona przełamuje fałszywy stereotyp szachów jako gry dla nerdów. Z tego powodu, coraz więcej młodych przekonuje się do rozpoczęcia przygody z królewską grą.
Wpływ serialu na popularność gry, zaobserwował największy internetowy serwis szachowy – chess.com. W trzecim tygodniu listopada serwis zyskiwał ponad sto tysięcy nowych użytkowników każdego dnia. Chess.com postanowił pójść za ciosem i wprowadził możliwość zagrania z botem, który odwzorowuje styl gry protagonistki historii Netflixa. Podobny wzrost zainteresowania szachami odnotował Ebay, na którym sprzedaż zestawów do gry wzrosła w listopadzie niemal trzykrotnie.
Lista zalet szachów w edukacji jest niezmiernie długa. Już w 2012 roku Parlament Europejski zadeklarował swoje wsparcie dla projektu, aby każda unijna szkoła uczyła dzieci gry w szachy. Gra nie tylko poprawia umiejętności planowania, myślenia krytycznego, czy strategicznego, ale również rozwija kompetencje społeczne. Dziecko grające w szachy uczy się podejmowania samodzielnych decyzji oraz przewidywania i ponoszenia ich konsekwencji. Poprzez organizację turniejów szachowych, szkoła może też uczyć uczciwej rywalizacji, czy szacunku do przeciwnika. Ciężko też znaleźć grę bardziej inkluzywną niż szachy. Zacząć grać może dosłownie każdy, niezależnie od predyspozycji, bo próg wejścia praktycznie nie istnieje
Pozostaje mieć nadzieję, że rosnąca popularność serialu o rudowłosej arcymistrzyni przyniesie szachom większą popularność nie tylko w domach, ale i szkołach. Wszyscy możemy na tym tylko skorzystać.
Źródło: globalnews.ca, businessinsider.com, schooleducationgateway.eu