Netflix a popularność szachów

Serial Gambit Królowej, jedna z najnowszych produkcji amerykańskiej wytwórni, przypomniał nam jak wartościowa może okazać się dla nas gra w szachy.  Historia Beth Harmon, wedle kanadyjskiego mistrza szachowego Amana Hambletona przełamuje fałszywy stereotyp szachów jako gry dla nerdów. Z tego powodu, coraz więcej młodych przekonuje się do rozpoczęcia przygody z królewską grą.

Wpływ serialu na popularność gry, zaobserwował największy internetowy serwis szachowy – chess.com. W trzecim tygodniu listopada serwis zyskiwał ponad sto tysięcy nowych użytkowników każdego dnia. Chess.com postanowił pójść za ciosem i wprowadził możliwość zagrania z botem, który odwzorowuje styl gry protagonistki historii Netflixa. Podobny wzrost zainteresowania szachami odnotował Ebay, na którym sprzedaż zestawów do gry wzrosła w listopadzie  niemal trzykrotnie.

Lista zalet szachów w edukacji jest niezmiernie długa. Już w 2012 roku Parlament Europejski zadeklarował swoje wsparcie dla projektu, aby każda unijna szkoła uczyła dzieci gry w szachy. Gra nie tylko poprawia umiejętności planowania, myślenia krytycznego, czy strategicznego, ale również rozwija kompetencje społeczne. Dziecko grające w szachy uczy się podejmowania samodzielnych decyzji oraz przewidywania i ponoszenia ich konsekwencji. Poprzez organizację turniejów szachowych, szkoła może też uczyć uczciwej rywalizacji, czy szacunku do przeciwnika. Ciężko też znaleźć grę bardziej inkluzywną niż szachy. Zacząć grać może dosłownie każdy, niezależnie od predyspozycji, bo próg wejścia praktycznie nie istnieje

Pozostaje mieć nadzieję, że rosnąca popularność serialu o rudowłosej arcymistrzyni przyniesie szachom większą popularność nie tylko w domach, ale i szkołach. Wszyscy możemy na tym tylko skorzystać.

Źródło: globalnews.ca, businessinsider.com, schooleducationgateway.eu

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji