Storytelling, czyli sztuka opowieści

Agnieszka Piwowarczyk
0 komentarz

Umiejętność opowiadania należy do szczególnie użytecznych kompetencji, ponieważ znajduje zastosowanie w najrozmaitszych dziedzinach i przestrzeniach życia. Profesjonalni (albo po prostu bardzo dobrzy) opowiadacze zazwyczaj odnoszą sukcesy zarówno zawodowe, jak i towarzyskie, ponieważ potrafią o tym, co zwyczajne, banalne, a nawet niespecjalnie interesujące mówić w sposób efektowny i efektywny, co pozwala zyskać aprobatę odbiorców.

Często jednak nawet najbardziej utytułowani zawodowi storytellerzy pozostają anonimowi. Czy nazwisko Andrew Stantona jest znane wielu spośród czytających te słowa? A czy słyszeliście o wytwórni filmowej Pixar? Albo czy znane są wam takie filmy animowane jak “Toy Story”, “Gdzie jest Nemo?” czy “Dawno temu w trawie”? Czy któryś z nich was zaciekawił lub wzruszył? 

składniki dobrej opowieści

Jeśli tak, to może warto poświęcić kilkanaście minut na wysłuchanie wskazówek  dotyczących tego, jak tworzyć wspaniałe opowieści, albo jak zacząć wciągająco i przekonująco opowiadać o rozmaitych faktach i zjawiskach. W swoim wystąpieniu Stanton (dwukrotny laureat Oskara za najlepszy film animowany) wylicza zasady storytellingu i pokazuje, w jaki sposób wykorzystać schematy narracyjne znane od wieków pisarzom i scenarzystom, które pomogą zainteresować i zaangażować czytelnika czy widza. Podaje on także sposoby konstruowania postaci, które mogą stać się bliskie odbiorcom albo wzbudzą zainteresowanie i emocje – nawet jeśli opowiada się o własnych wakacyjnych przygodach czy o metabolizmie komórkowym.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!