Umiejętność opowiadania należy do szczególnie użytecznych kompetencji, ponieważ znajduje zastosowanie w najrozmaitszych dziedzinach i przestrzeniach życia. Profesjonalni (albo po prostu bardzo dobrzy) opowiadacze zazwyczaj odnoszą sukcesy zarówno zawodowe, jak i towarzyskie, ponieważ potrafią o tym, co zwyczajne, banalne, a nawet niespecjalnie interesujące mówić w sposób efektowny i efektywny, co pozwala zyskać aprobatę odbiorców.
Często jednak nawet najbardziej utytułowani zawodowi storytellerzy pozostają anonimowi. Czy nazwisko Andrew Stantona jest znane wielu spośród czytających te słowa? A czy słyszeliście o wytwórni filmowej Pixar? Albo czy znane są wam takie filmy animowane jak “Toy Story”, “Gdzie jest Nemo?” czy “Dawno temu w trawie”? Czy któryś z nich was zaciekawił lub wzruszył?
Jeśli tak, to może warto poświęcić kilkanaście minut na wysłuchanie wskazówek dotyczących tego, jak tworzyć wspaniałe opowieści, albo jak zacząć wciągająco i przekonująco opowiadać o rozmaitych faktach i zjawiskach. W swoim wystąpieniu Stanton (dwukrotny laureat Oskara za najlepszy film animowany) wylicza zasady storytellingu i pokazuje, w jaki sposób wykorzystać schematy narracyjne znane od wieków pisarzom i scenarzystom, które pomogą zainteresować i zaangażować czytelnika czy widza. Podaje on także sposoby konstruowania postaci, które mogą stać się bliskie odbiorcom albo wzbudzą zainteresowanie i emocje – nawet jeśli opowiada się o własnych wakacyjnych przygodach czy o metabolizmie komórkowym.