Ubrania nie mają płci. Wyjątkowa akcja hiszpańskich nauczycieli

Wiktoria Korzecka

Nauczyciele w całej Hiszpanii przychodzą do szkół w spódnicach. Celem jest wsparcie akcji „Ubrania nie mają płci” (Clothes Have No Gender). Wszystko to zapoczątkowała sytuacja, kiedy 15-letni uczeń przyszedł do szkoły w spódnicy, po czym został wyrzucony z klasy i wysłany do psychologa.

Jak mogliśmy dowiedzieć się z mediów społecznościowych, chłopak założył spódnicę, ponieważ chciał okazać wsparcie kobietom, które walczą z patriarchatem i zakwestionować normy społeczne dotyczące płci. W odpowiedzi na swoją inicjatywę został wysłany do psychologa, gdzie był przepytywany na temat swojej tożsamości płciowej. Sytuacja miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Kontynuacją tej historii jest akcja rozpoczęta niedawno przez dwóch hiszpańskich nauczycieli. Jednym z nich był Jose Piñas, nauczyciel matematyki, który zamieścił swoje zdjęcie w spódnicy na twitterze z opisem: „20 lat temu w szkole, w której jestem nauczycielem, również cierpiałem prześladowania i znieważania ze względu na moją orientację seksualną” – napisał w mediach społecznościowych. „Wielu nauczycieli odwracało wzrok. Chcę przyłączyć się do sprawy Mikela, który został wyrzucony i wysłany do psychologa za przyjście na zajęcia w spódnicy”.Po tym jak nauczyciel dołączył do ruchu „Ubrania nie mają płci”, ruch ten stał się coraz bardziej popularny i przyjmowany przez pracowników innych placówek oświatowych. Do akcji włączyli się dwaj nauczyciele ze szkoły podstawowej Virgen de Sacedón w Valladolid. Manuel Ortega i Borja Velúquez, którzy postanowili nosić spódnice przez cały maj, żeby okazać wsparcie homoseksualnemu uczniowi, prześladowanemu za swoją orientację seksualną.

Źródło: noizz.pl