Polak wśród nominowanych do nauczycielskiego Nobla!

Jan Sawicki
0 komentarz

Wśród 50 finalistów Global Teacher Prize 2020, które można nazwać nauczycielską nagrodą Nobla, znalazł się Polak. Przemysław Staroń, bo o nim mowa, uczy filozofii, etyki i historii sztuki w liceum nr 2 w Sopocie. Dlaczego jednak akurat on został nominowany do tej nagrody?

Kluczową innowacją Przemysława było założenie międzypokoleniowego społeczeństwa filozoficznego Zakon Feniksa, które łączy młodszych i starszych uczniów, aby uczyć się filozofii, omawiać problemy życiowe i pomagać sobie nawzajem. Dzięki uznanym metodom edukacyjnym, narzędziom filozoficznym, technikom kreatywnym i mediom społecznościowym opracował on oryginalne podejście do nauczania i uczenia się przy użyciu wszystkiego, od gier planszowych po klocki Lego. Czterdziestu jego uczniów wygrało Olimpiadę Filozofii w Polsce, a szkoła jest obecnie zaliczana do najlepszych instytucji w kraju pod tym względem. W rezultacie Przemysław został wyróżniony kilkoma nagrodami, w tym Człowiekiem Roku z “Gazety Wyborczej”j, Nauczycielem Roku 2018 oraz Nagrodą Prezydenta Sopotu (2014, 2019).

Jeżeli udałoby się zwyciężyć,  dzięki funduszom Global Teacher Prize nauczyciel zamierza rozwijać społeczeństwo Order of the Phoenix w Polsce, Europie i na całym świecie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. W tym celu opracował by skalowalne, powtarzalne metody edukacyjne dla społeczeństwa, przeprowadził badania nad ich skutecznością, szeroko podzielił się wynikami wśród zawodu oraz zaprosił finalistów i byłych laureatów nagrody Global Teacher Prize do rozpowszechniania informacji.

Trzymamy kciuki!

O Global Teacher Prize

Global Teacher Prize to nagroda w wysokości 1 miliona USD przyznawana co roku wyjątkowemu nauczycielowi, który wniósł wybitny wkład w zawód nauczyciela. Służy też podkreśleniu znaczenia nauczycieli i faktu, że ich wysiłki na całym świecie zasługują na uznanie. Ma na celu docenienie wpływu najlepszych nauczycieli – nie tylko na ich uczniów, ale na otaczające ich społeczności.

Źródło: globalteacherprize.org
fot. Paweł Lęcki

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!