Wśród 50 finalistów Global Teacher Prize 2020, które można nazwać nauczycielską nagrodą Nobla, znalazł się Polak. Przemysław Staroń, bo o nim mowa, uczy filozofii, etyki i historii sztuki w liceum nr 2 w Sopocie. Dlaczego jednak akurat on został nominowany do tej nagrody?
Kluczową innowacją Przemysława było założenie międzypokoleniowego społeczeństwa filozoficznego Zakon Feniksa, które łączy młodszych i starszych uczniów, aby uczyć się filozofii, omawiać problemy życiowe i pomagać sobie nawzajem. Dzięki uznanym metodom edukacyjnym, narzędziom filozoficznym, technikom kreatywnym i mediom społecznościowym opracował on oryginalne podejście do nauczania i uczenia się przy użyciu wszystkiego, od gier planszowych po klocki Lego. Czterdziestu jego uczniów wygrało Olimpiadę Filozofii w Polsce, a szkoła jest obecnie zaliczana do najlepszych instytucji w kraju pod tym względem. W rezultacie Przemysław został wyróżniony kilkoma nagrodami, w tym Człowiekiem Roku z “Gazety Wyborczej”j, Nauczycielem Roku 2018 oraz Nagrodą Prezydenta Sopotu (2014, 2019).
Jeżeli udałoby się zwyciężyć, dzięki funduszom Global Teacher Prize nauczyciel zamierza rozwijać społeczeństwo Order of the Phoenix w Polsce, Europie i na całym świecie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. W tym celu opracował by skalowalne, powtarzalne metody edukacyjne dla społeczeństwa, przeprowadził badania nad ich skutecznością, szeroko podzielił się wynikami wśród zawodu oraz zaprosił finalistów i byłych laureatów nagrody Global Teacher Prize do rozpowszechniania informacji.
Trzymamy kciuki!
O Global Teacher Prize
Global Teacher Prize to nagroda w wysokości 1 miliona USD przyznawana co roku wyjątkowemu nauczycielowi, który wniósł wybitny wkład w zawód nauczyciela. Służy też podkreśleniu znaczenia nauczycieli i faktu, że ich wysiłki na całym świecie zasługują na uznanie. Ma na celu docenienie wpływu najlepszych nauczycieli – nie tylko na ich uczniów, ale na otaczające ich społeczności.
Źródło: globalteacherprize.org
fot. Paweł Lęcki