Lepiej chwalić niż ganić

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach „Educational Psychology”, uczniowie otrzymujący więcej pochwał niż nagan lepiej się zachowują i dłużej koncentrują na zadaniach.

Wydawałoby się, że jest to oczywiste. Jednak z jakiegoś względu musimy w dalszym ciągu sobie to udowadniać. Tym razem tematem zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga (USA), którzy przez trzy lata obserwowali ponad 2,5 tysiąca uczniów przedszkoli i szkół podstawowych.

Wykazali oni, że dzieci uczęszczające do klas, w których nauczyciele najczęściej stosowali pochwały, uważały na lekcjach od 20 do 30% dłużej, niż rówieśnicy ganieni za niewłaściwe postępowanie.

Nie są to pierwsze badania wskazujące na pozytywny wpływ podejścia opartego na chwaleniu, jednak w dalszym ciągu badania naukowców z całego świata dowodzą, że nauczyciele mają raczej tendencję do upominania uczniów za problematyczne zachowania, niż do chwalenia za właściwe postępowanie. Takie podejście, według koordynatora badania Paula Caldarella, może wywierać negatywny wpływ na zachowanie ucznia i całej klasy.

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga doskonale “wpasowują się” we wcześniejsze badania, które sugerowały, że dzieci dłużej koncentrujące się na lekcjach, osiągają lepsze wyniki w nauce.

Wniosek jest prosty. Im więcej chwalimy, tym dzieci lepiej koncentrują się na lekcjach, a co za tym idzie? Mają lepsze wyniki w nauce. 

Więcej na temat badania.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Szkoła, wioska, nauczyciel

Kolejna rozmowa z panem profesorem Markiem Kaczmarzykiem koncentruje się na wzajemnych relacjach rodziców i nauczycieli, a konkretniej zespołów nauczycieli. Chodzi o przywrócenie tej relacji należytej

Czytaj więcej »

Uczenie przez patrzenie

Zapraszamy do wysłuchania podkastu z Joanną Pętkowską-Hankel, architektem i nauczycielem akademickim. Od kilku lat prowadzi w Krzyżowej rodzinne plenery rysunkowo-malarskie w ramach „Szkoły Patrzenia”. W

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji