Biblioteka wielkości hipermarketu

Jan Sawicki
0 komentarz

Jakiś czas temu, miałem okazję przybliżyć czytelnikom e:mi bibliotekę na kółkach, która funkcjonuje w Palestynie i stanowi praktycznie jedyne źródło wiedzy dla tysięcy dzieci zamieszkujących ten kraj, pozbawionych możliwości chodzenia do szkoły.

Dzisiaj mam kolejny przykład, że można inaczej. W związku z coraz większą ilością pustostanów w Stanach Zjednoczonych, będących pozostałością po ogromnych sklepach bądź całych centrach handlowych, pewne biuro architektoniczne postanowiło zamienić jeden z nich w coś bardzo pożytecznego – bibliotekę.

I to nie byle jaką bibliotekę, bo ta zaprojektowana przez biuro MSR Design w przestrzeni po ogromnym sklepie Walmart, ma ponad 11,5 tys. metrów kwadratowych i znajduje się w McAllen w stanie Texas. Swoją drogą, stan ten słynie ze wszystkiego co ogromne.

Trudno jest sobie wyobrazić, jak w tak ogromnym budynku, udało się wprowadzić atmosferę, znaną nam z bibliotek o tradycyjnych „rozmiarach”. Jak można przeczytać na stronie miasto2077.pl, przestrzeń została podzielona na różne strefy, takie jak: sale spotkań publicznych, pracownie komputerowe, audytorium, księgarnię oraz kawiarnię. Stworzono też czytelny system wizualny, pozwalający łatwo odnaleźć się w tak ogromnej przestrzeni – zagrali m.in. kolorystyką poszczególnych sekcji, ale także zdobieniem sufitu, który ma pełnić rolę nawigacyjną.

Choć osobiście nie byłem zwolennikiem nauki w przestrzeniach biblioteki, a także zawsze wolałem mieć swój egzemplarz książki, niż pożyczony, to miejsce o którym mowa z ogromną ciekawością bym odwiedził. Ba! Może nawet przekonałbym się do pracy i nauki w tego typu przestrzeniach!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!