Biblioteka wielkości hipermarketu

Jakiś czas temu, miałem okazję przybliżyć czytelnikom e:mi bibliotekę na kółkach, która funkcjonuje w Palestynie i stanowi praktycznie jedyne źródło wiedzy dla tysięcy dzieci zamieszkujących ten kraj, pozbawionych możliwości chodzenia do szkoły.

Dzisiaj mam kolejny przykład, że można inaczej. W związku z coraz większą ilością pustostanów w Stanach Zjednoczonych, będących pozostałością po ogromnych sklepach bądź całych centrach handlowych, pewne biuro architektoniczne postanowiło zamienić jeden z nich w coś bardzo pożytecznego – bibliotekę.

I to nie byle jaką bibliotekę, bo ta zaprojektowana przez biuro MSR Design w przestrzeni po ogromnym sklepie Walmart, ma ponad 11,5 tys. metrów kwadratowych i znajduje się w McAllen w stanie Texas. Swoją drogą, stan ten słynie ze wszystkiego co ogromne.

Trudno jest sobie wyobrazić, jak w tak ogromnym budynku, udało się wprowadzić atmosferę, znaną nam z bibliotek o tradycyjnych „rozmiarach”. Jak można przeczytać na stronie miasto2077.pl, przestrzeń została podzielona na różne strefy, takie jak: sale spotkań publicznych, pracownie komputerowe, audytorium, księgarnię oraz kawiarnię. Stworzono też czytelny system wizualny, pozwalający łatwo odnaleźć się w tak ogromnej przestrzeni – zagrali m.in. kolorystyką poszczególnych sekcji, ale także zdobieniem sufitu, który ma pełnić rolę nawigacyjną.

Choć osobiście nie byłem zwolennikiem nauki w przestrzeniach biblioteki, a także zawsze wolałem mieć swój egzemplarz książki, niż pożyczony, to miejsce o którym mowa z ogromną ciekawością bym odwiedził. Ba! Może nawet przekonałbym się do pracy i nauki w tego typu przestrzeniach!

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji