Spadające czytelnictwo w Wielkiej Brytanii

Antoni Mikołajczak
1 komentarz

National Literacy Trust to brytyjska organizacja charytatywna. Stara się o poprawę umiejętności czytania, pisania i wypowiedzi w biedniejszych środowiskach Wielkiej Brytanii. Koncentruje się na dzieciach i młodzieży. Od piętnastu lat ta organizacja przeprowadza również badania na temat czytelnictwa wśród brytyjskich i irlandzkich uczniów, i jak co roku, na krótko przed Światowym Dniem Książki, National Literacy Trust opublikowała wyniki badań.

Mogą one zaniepokoić. Okazuje się, że tylko 26% dzieci czyta codziennie, jak dotąd, jest to najniższy wynik odnotowany w tej kategorii od czasu pierwszych badań.

Niestety coraz mniej dzieci czerpie przyjemność z czytania. Na początku wynik spada wraz ze wzrostem wieku badanych. Dwa razy więcej dzieci w wieku 5-8 lat, niż w wieku 14-16 lat (40%) stwierdziło, że lubi czytać. Dopiero między szesnastym a osiemnastym rokiem życia widać bardziej pozytywny trend, czytanie jest przyjemne dla sześćdziesięciu procent badanych z tej grupy wiekowej. 

Jednak na podstawie badań przeprowadzanych przez National Literacy Trust można jednoznacznie stwierdzić, że od 2015-ego roku czytelnictwo stopniowo spada. Nagradzany pisarz dziecięcy Michael Rosen, powiedział że wyniki  badań powinniśmy interpretować jako światło alarmowe.

Co prawda uzyskane dane dotyczą tylko uczniów irlandzkich i brytyjskich, ale zdajemy sobie sprawę, że mogą równie dobrze odnosić się do dzieci i młodzieży  w innych krajach; chyba każda część świata powinna wyciągnąć z tych alarmujących danych wnioski. Wielka Brytania pod względem czytelnictwa prawdopodobnie nie odbiega od średniej innych państw europejskich.

Źródło: literacytrust.org.uk, theguardian.com

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Niemowlęta narażone na dysleksję - e:mi 28 stycznia 2021 - 20:17

[…] Spadające czytelnictwo w Wielkiej Brytanii […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!