Spadające czytelnictwo w Wielkiej Brytanii

National Literacy Trust to brytyjska organizacja charytatywna. Stara się o poprawę umiejętności czytania, pisania i wypowiedzi w biedniejszych środowiskach Wielkiej Brytanii. Koncentruje się na dzieciach i młodzieży. Od piętnastu lat ta organizacja przeprowadza również badania na temat czytelnictwa wśród brytyjskich i irlandzkich uczniów, i jak co roku, na krótko przed Światowym Dniem Książki, National Literacy Trust opublikowała wyniki badań.

Mogą one zaniepokoić. Okazuje się, że tylko 26% dzieci czyta codziennie, jak dotąd, jest to najniższy wynik odnotowany w tej kategorii od czasu pierwszych badań.

Niestety coraz mniej dzieci czerpie przyjemność z czytania. Na początku wynik spada wraz ze wzrostem wieku badanych. Dwa razy więcej dzieci w wieku 5-8 lat, niż w wieku 14-16 lat (40%) stwierdziło, że lubi czytać. Dopiero między szesnastym a osiemnastym rokiem życia widać bardziej pozytywny trend, czytanie jest przyjemne dla sześćdziesięciu procent badanych z tej grupy wiekowej. 

Jednak na podstawie badań przeprowadzanych przez National Literacy Trust można jednoznacznie stwierdzić, że od 2015-ego roku czytelnictwo stopniowo spada. Nagradzany pisarz dziecięcy Michael Rosen, powiedział że wyniki  badań powinniśmy interpretować jako światło alarmowe.

Co prawda uzyskane dane dotyczą tylko uczniów irlandzkich i brytyjskich, ale zdajemy sobie sprawę, że mogą równie dobrze odnosić się do dzieci i młodzieży  w innych krajach; chyba każda część świata powinna wyciągnąć z tych alarmujących danych wnioski. Wielka Brytania pod względem czytelnictwa prawdopodobnie nie odbiega od średniej innych państw europejskich.

Źródło: literacytrust.org.uk, theguardian.com

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji