Biblioteka na kółkach

Lubię czytać książki. Zarówno te papierowe, na czytniku lub audiobooki. Czytając je, czuję, że nie ma drugiego tak prostego sposobu na uczenie się od lepszych od nas, jak właśnie czytanie wszelakiej literatury.

Ostatnio jednak natrafiłem na ciekawy reportaż, który skłonił mnie do pewnych refleksji  na ten temat. Czy aby napewno to „dobro”, z którego w Polsce możemy korzystać na wiele sposobów, na całym świecie jest tak popularne i ludzie mają do niego równie łatwy dostęp? Czy są kraje, w których nie ma księgarń, czytników czy nawet szkolnych bibliotek?

Jak pewnie się domyślacie, są. Na przykład w Izraelu, na pustyni Negew. Są jednak ludzie, którzy dostrzegają ten problem i film o właśnie takim człowieku chciałbym Wam polecić.

Yousef Sanea, bo o nim mowa, znalazł rozwiązanie na chociaż częściowe wypełnienie braku dostępu do książek, a co za tym idzie, do edukacji. Zorganizował ciężarówkę, wypełnił ją książkami i podróżuje po wioskach Negev wraz ze swoją mobilną biblioteką. Jak sam wspomina, ciężarówka nie tylko przywozi do wiosek książki. Stanowi ona główne źródło edukacji i pewnego rodzaju połączenie ze światem, od którego dzieci są totalnie odcięte, ponieważ prócz przywiezienia książek, Sanea uczy także czytania, pisania i historii Palestyny.

Zachęcam do obejrzenia kilkunastu minut (pierwsza część poniższego filmu) filmu o niesieniu dobra i edukacji dzieciom odciętym od niej kompletnie. Prócz historii samego Yousefa, film otwiera oczy i zmusza do refleksji.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Szkoła, wioska, nauczyciel

Kolejna rozmowa z panem profesorem Markiem Kaczmarzykiem koncentruje się na wzajemnych relacjach rodziców i nauczycieli, a konkretniej zespołów nauczycieli. Chodzi o przywrócenie tej relacji należytej

Czytaj więcej »

Uczenie przez patrzenie

Zapraszamy do wysłuchania podkastu z Joanną Pętkowską-Hankel, architektem i nauczycielem akademickim. Od kilku lat prowadzi w Krzyżowej rodzinne plenery rysunkowo-malarskie w ramach „Szkoły Patrzenia”. W

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji