Lepiej być przedszkolakiem w Finlandii niż w Polsce

Jan Sawicki
0 komentarz

W Finlandii od 1 sierpnia 2020 roku wchodzi w życie bardzo ciekawe rozporządzenie: tamtejszy rząd zdecydował, że na jednego wychowawcę przedszkolnego przypadać będzie maksymalnie siedmioro dzieci. 

Zmiana współczynnika dotyczy dzieci w wieku powyżej trzech lat, które są w przedszkolu dłużej niż pięć godzin dziennie. Co ciekawe, rząd pokryje wszystkie koszty związane z wejściem w życie tego rozporządzenia. Obecny wskaźnik wynosi ośmioro (!) dzieci na nauczyciela i obowiązuje od sierpnia 2016 r.

Jaki jest cel tej zmiany?

Ministerstwo Edukacji i Komunikacji, tłumaczy to następująco: „Celem jest poprawa jakości wczesnej edukacji. Dzięki większej liczbie nauczycieli na dziecko, mają oni więcej czasu dla dzieci i  lepsze możliwości zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdego z nich. Poprawi się także samopoczucie personelu”.

Dlaczego uważam, że ta informacja  jest ciekawa i może dać nam dużo do myślenia?

W Polsce  sytuacja wygląda zupełnie inaczej. „Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 21 maja 2001 roku liczba dzieci w oddziale przedszkolnym czy w przedszkolu, w jednej grupie nie może przekroczyć 25 osób na jedną grupę przedszkolną, a więc automatycznie na 25 dzieci przypada jeden nauczyciel lub wychowawca, oraz dodatkowo osoba wspomagająca w opiece nad dziećmi.”

Po przeczytaniu tej informacji wręcz zaniemówiłem. 25 dzieci będących w wieku, w którym potrzebują często indywidualnego wsparcia, ma tylko jednego wychowawcę, a przy dobrych wiatrach  najwyżej jeszcze jego pomocnika. Czy jednak to trochę nie za mało? Może warto spojrzeć na to co się dzieje w Finlandii i zastanowić się czy istnieje jakieś rozwiązanie pozwalające lepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych dzieci w wieku przedszkolnym.

Źródło: www.hs.fi

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!