Lepiej być przedszkolakiem w Finlandii niż w Polsce

W Finlandii od 1 sierpnia 2020 roku wchodzi w życie bardzo ciekawe rozporządzenie: tamtejszy rząd zdecydował, że na jednego wychowawcę przedszkolnego przypadać będzie maksymalnie siedmioro dzieci. 

Zmiana współczynnika dotyczy dzieci w wieku powyżej trzech lat, które są w przedszkolu dłużej niż pięć godzin dziennie. Co ciekawe, rząd pokryje wszystkie koszty związane z wejściem w życie tego rozporządzenia. Obecny wskaźnik wynosi ośmioro (!) dzieci na nauczyciela i obowiązuje od sierpnia 2016 r.

Jaki jest cel tej zmiany?

Ministerstwo Edukacji i Komunikacji, tłumaczy to następująco: „Celem jest poprawa jakości wczesnej edukacji. Dzięki większej liczbie nauczycieli na dziecko, mają oni więcej czasu dla dzieci i  lepsze możliwości zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdego z nich. Poprawi się także samopoczucie personelu”.

Dlaczego uważam, że ta informacja  jest ciekawa i może dać nam dużo do myślenia?

W Polsce  sytuacja wygląda zupełnie inaczej. „Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 21 maja 2001 roku liczba dzieci w oddziale przedszkolnym czy w przedszkolu, w jednej grupie nie może przekroczyć 25 osób na jedną grupę przedszkolną, a więc automatycznie na 25 dzieci przypada jeden nauczyciel lub wychowawca, oraz dodatkowo osoba wspomagająca w opiece nad dziećmi.”

Po przeczytaniu tej informacji wręcz zaniemówiłem. 25 dzieci będących w wieku, w którym potrzebują często indywidualnego wsparcia, ma tylko jednego wychowawcę, a przy dobrych wiatrach  najwyżej jeszcze jego pomocnika. Czy jednak to trochę nie za mało? Może warto spojrzeć na to co się dzieje w Finlandii i zastanowić się czy istnieje jakieś rozwiązanie pozwalające lepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych dzieci w wieku przedszkolnym.

Źródło: www.hs.fi

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji