Niemowlęta narażone na dysleksję

Mikołaj Stępień
0 komentarz

Dysleksja, czyli specyficzny problem w nauce czytania i pisania, to coraz częstszy problem polskich dzieci. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zdiagnozowani dyslektycy stanowią nawet 13% uczniów kończących szkołę podstawową, a liczba ta systematycznie rośnie. Pomimo faktu, że tę trudność wykrywamy najczęściej u starszych dzieci, ryzyko wystąpienia dysleksji możemy oszacować już u noworodków.

Dysleksja powiązana jest bezpośrednio z tak zwaną dyskryminacją mowy – zdolnością naszego mózgu do rozróżniania podobnie brzmiących do siebie słów. Niemowlęta, u których zdiagnozowano zaburzenia tej umiejętności, za pomocą monitorowania reakcji ich mózgów na określone dźwięki, wykazują większe ryzyko zostania w przyszłości dyslektykami. Problem szczegółowo zbadała i opisała w swojej pracy doktorskiej Anja Thiede z uniwersytetu w Helsinkach. 

Okazuje się, że określone struktury i reakcje mózgu używane podczas mowy są powiązane z tymi używanymi podczas czytania. Dorośli dyslektycy posiadają mniejsze natężenie szarej i białej materii odpowiedzialnej za te struktury, co może wpłynąć na ich dzieci. Część badań fińskiej doktorantki wykazała bowiem, że połowa z badanych dzieci miała genetyczne predyspozycje do rozwinięcia dysleksji, gdyż miała dyslektycznego rodzica. Sugeruje to, że dziedziczne deficyty w funkcjonowaniu percepcji mowy mogą prowadzić do trudności w późniejszej nauce czytania. Potwierdza się też założenie, że dysleksja wynika z  nietypowego rozwoju językowego.

Zrozumienie neurologicznych źródeł dysleksji pomoże nam wykrywać ryzyko jej wystąpienia u coraz większej ilości dzieci. Dzięki temu, będziemy mogli odpowiednio wcześnie podjąć kroki zapobiegające jej rozwojowi.

Źródło: helsinki.fi, cke.edu.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!