Nie musisz chodzić do szkoły!

Maurycy Żółtański

Być może jesteś tego świadomy, ale niestety wciąż wiele osób nie ma o tym pojęcia – i jeśli się do nich zaliczasz, będzie to dla Ciebie ważna informacja. Według polskiego prawa oświatowego uczniowie do lat 18 podlegają obowiązkowi szkolnemu, jednak sposób realizacji tego obowiązku nie jest ograniczony do formalnej edukacji szkolnej.

Tak naprawdę jedynymi wymogami prawnymi, jakie trzeba spełnić, są uzyskanie opinii psychologicznej, zgoda dyrekcji na edukację domową a następnie zdanie w ciągu roku szkolnego egzaminów klasyfikacyjnych ze wszystkich przedmiotów realizowanych na danym etapie edukacyjnym. Egzaminy te mają sprawdzić, czy realizujesz podstawę programową oraz na ile znasz i rozumiesz zagadnienia przewidziane na dany etap kształcenia.

Na tej zasadzie opiera się właśnie edukacja domowa ale także i różne placówki alternatywne. Jeśli więc jesteś rodzicem niezadowolonym ze szkoły swojego dziecka bądź uczniem mającym dosyć ograniczeń, jakie narzuca na Ciebie szkoła, być może warto poszukać innych możliwości realizacji obowiązku szkolnego – w ramach edukacji domowej albo różnych alternatywnych szkół sprzeciwiających się manii ciągłego testowania, oceniania czy zadawania prac domowych i szukających bardziej efektywnych metod nauczania.

Edukacja Domowa – przepisy.