Nie musisz chodzić do szkoły!

Być może jesteś tego świadomy, ale niestety wciąż wiele osób nie ma o tym pojęcia – i jeśli się do nich zaliczasz, będzie to dla Ciebie ważna informacja. Według polskiego prawa oświatowego uczniowie do lat 18 podlegają obowiązkowi szkolnemu, jednak sposób realizacji tego obowiązku nie jest ograniczony do formalnej edukacji szkolnej. Tak naprawdę jedynymi wymogami prawnymi, jakie trzeba spełnić, są uzyskanie opinii psychologicznej, zgoda dyrekcji na edukację domową a następnie zdanie w ciągu roku szkolnego egzaminów klasyfikacyjnych ze wszystkich przedmiotów realizowanych na danym etapie edukacyjnym. Egzaminy te mają sprawdzić, czy realizujesz podstawę programową oraz na ile znasz i rozumiesz zagadnienia przewidziane na dany etap kształcenia.

Na tej zasadzie opiera się właśnie edukacja domowa ale także i różne placówki alternatywne. Jeśli więc jesteś rodzicem niezadowolonym ze szkoły swojego dziecka bądź uczniem mającym dosyć ograniczeń, jakie narzuca na Ciebie szkoła, być może warto poszukać innych możliwości realizacji obowiązku szkolnego – w ramach edukacji domowej albo różnych alternatywnych szkół sprzeciwiających się manii ciągłego testowania, oceniania czy zadawania prac domowych i szukających bardziej efektywnych metod nauczania.

Edukacja Domowa – przepisy.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Własne ścieżki

Co tak naprawdę zmienia przejście do edukacji domowej? Minął prawie rok, odkąd zaczęła się moja przygoda z edukacją domową. Już dawno skończył się etap euforii

Czytaj więcej »

Szkoła Minimalna

“Nie jestem metodykiem, nie jestem pedagogiem, jestem fizykiem, który przez 20 lat zajmował się zagadnieniami technicznymi i 1 września 2018 roku przez przypadek zostałem nauczycielem”

Czytaj więcej »

Nowy rodzaj szkoły

Przeczytałam z zaciekawieniem artykuł w Medium o szkole bez sal lekcyjnych, podziału na klasy i bez programu nauczania. Na zdjęciach to miejsce rzeczywiście nie przypomina

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry