Niepełnosprawni uczniowie niesprawiedliwie oceniani

W Wielkiej Brytanii, z powodu pandemii, już drugi rok z rzędu odwołano brytyjski odpowiednik matury – egzaminy A-level. Uzyskiwane z nich oceny, które w normalnym trybie nauczania są niezbędne do m.in. rekrutacji na studia, w tym roku, podobnie jak w zeszłym, mają zostać zastąpione ocenami wystawionymi przez nauczycieli na podstawie całorocznych wyników uczniów.

Sytuacja ta budzi jednak zaniepokojenie organizacji charytatywnych, zajmujących się prawami osób niepełnosprawnych. Problem polega bowiem na tym, że zaproponowany przez Departament Edukacji system oceniania uczniów, prawie w ogóle nie uwzględnia potrzeb i wymagań osób z m.in. niepełnosprawnością ruchową, uniemożliwiającą im uczestniczenie w części zajęć lekcyjnych.

O ile w normalnych warunkach, takim uczniom przysługiwały np. dodatkowe terminy zajęć, lub możliwość zdania konkretnego przedmiotu na dostosowanych pod swoje potrzeby warunkach, o tyle, według najnowszych rozporządzeń, oceniani mają być  według standardowych kryteriów. 

Przez to niedopatrzenie, ponad trzysta tysięcy nastolatków (na tyle szacuje się liczbę osób, które w tym roku będą kończyć brytyjskie szkoły średnie i którym według starych kryteriów pozwolono by przystąpić do egzaminów na spersonalizowanych warunkach) może zostać ocenionych w sposób niesprawiedliwy, co rzutować może na ich całą dalszą karierę zawodową.

Oceny z testów A-level są bowiem istotniejsze niż polskie wyniki matur i oceny z nich są niezbędne nie tylko przy rekrutacji na uczelnie wyższe, ale mogą również okazać się potrzebne do ubiegania się o pracę w niektórych zawodach. Departament Edukacji zapewnił, że przyjrzy się sprawie i nie dopuści do sytuacji, w której niektórzy uczniowie, ze względu na swój stan zdrowia, byliby niesprawiedliwie oceniani. 

Źródło: independent.co.uk

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji