Zmiany w polskim systemie edukacji

Pod koniec zeszłego roku ministerstwo edukacji ogłosiło listę zmian, które mają zostać wprowadzone w ciągu najbliższych miesięcy. Większość z nich ma być odpowiedzią na problemy trapiące polską edukację w wyniku pandemii. Jakie jednak dokładnie będą to zmiany i co w praktyce oznaczają dla uczniów i nauczycieli? 

Przede wszystkim, w tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, nauczycielom nie zostaną przyznane podwyżki. Co więcej, mimo że wynagrodzenie minimalne pozostanie niezmienione, to zmniejszeniu ulegnie budżet przeznaczony na nagrody i doskonalenie zawodowe, łącznie o prawie 450 mln złotych. Jednak zaplanowane zmiany dotyczą nie tylko finansowania oświaty, ale także formuły matur i egzaminu ósmoklasisty.  

W przypadku matury, najważniejszą dla uczniów zmianą jest z pewnością zniesienie obowiązku rozszerzania jednego z przedmiotów maturalnych. W zeszłych latach do zdania matury niezbędne było pisanie przynajmniej jednego, wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym, w tym roku ma być to natomiast dobrowolną decyzją ucznia, która z pewnością ułatwi dostanie się na część uczelni, ale nie będzie wymagana do uzyskania zaświadczenia o zdaniu matury. Zdecydowano także o zmianie formuły egzaminów ustnych – w tym roku mają podchodzić do nich tylko chętni uczniowie, którym zaświadczenie z egzaminu ustnego jest niezbędne do rekrutacji na zagraniczne uczelnie. W przypadku pozostałych uczniów, obowiązujące na potrzeby rekrutacji mają być wyniki egzaminu pisemnego. 

Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, to w związku z utrudnieniami w nauce jakich w trakcie pandemii doświadczyli uczniowie, zdecydowano się na okrojenie podstawy programowej egzaminów. Zmianie uległy m.in. lista lektur na egzamin z języka polskiego, lista środków gramatycznych wymaganych na egzaminie z angielskiego czy lista niezbędnych do opanowania zagadnień matematycznych. W wyniku tych zmian całkowita liczba punktów do uzyskania z egzaminu nieznacznie się zmniejszy, natomiast czas na rozwiązanie wszystkich zadań pozostanie bez zmian.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji