Zmiany w polskim systemie edukacji

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

Pod koniec zeszłego roku ministerstwo edukacji ogłosiło listę zmian, które mają zostać wprowadzone w ciągu najbliższych miesięcy. Większość z nich ma być odpowiedzią na problemy trapiące polską edukację w wyniku pandemii. Jakie jednak dokładnie będą to zmiany i co w praktyce oznaczają dla uczniów i nauczycieli? 

Przede wszystkim, w tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, nauczycielom nie zostaną przyznane podwyżki. Co więcej, mimo że wynagrodzenie minimalne pozostanie niezmienione, to zmniejszeniu ulegnie budżet przeznaczony na nagrody i doskonalenie zawodowe, łącznie o prawie 450 mln złotych. Jednak zaplanowane zmiany dotyczą nie tylko finansowania oświaty, ale także formuły matur i egzaminu ósmoklasisty.  

W przypadku matury, najważniejszą dla uczniów zmianą jest z pewnością zniesienie obowiązku rozszerzania jednego z przedmiotów maturalnych. W zeszłych latach do zdania matury niezbędne było pisanie przynajmniej jednego, wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym, w tym roku ma być to natomiast dobrowolną decyzją ucznia, która z pewnością ułatwi dostanie się na część uczelni, ale nie będzie wymagana do uzyskania zaświadczenia o zdaniu matury. Zdecydowano także o zmianie formuły egzaminów ustnych – w tym roku mają podchodzić do nich tylko chętni uczniowie, którym zaświadczenie z egzaminu ustnego jest niezbędne do rekrutacji na zagraniczne uczelnie. W przypadku pozostałych uczniów, obowiązujące na potrzeby rekrutacji mają być wyniki egzaminu pisemnego. 

Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, to w związku z utrudnieniami w nauce jakich w trakcie pandemii doświadczyli uczniowie, zdecydowano się na okrojenie podstawy programowej egzaminów. Zmianie uległy m.in. lista lektur na egzamin z języka polskiego, lista środków gramatycznych wymaganych na egzaminie z angielskiego czy lista niezbędnych do opanowania zagadnień matematycznych. W wyniku tych zmian całkowita liczba punktów do uzyskania z egzaminu nieznacznie się zmniejszy, natomiast czas na rozwiązanie wszystkich zadań pozostanie bez zmian.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności