Zmiany w polskim systemie edukacji

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

Pod koniec zeszłego roku ministerstwo edukacji ogłosiło listę zmian, które mają zostać wprowadzone w ciągu najbliższych miesięcy. Większość z nich ma być odpowiedzią na problemy trapiące polską edukację w wyniku pandemii. Jakie jednak dokładnie będą to zmiany i co w praktyce oznaczają dla uczniów i nauczycieli? 

Przede wszystkim, w tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, nauczycielom nie zostaną przyznane podwyżki. Co więcej, mimo że wynagrodzenie minimalne pozostanie niezmienione, to zmniejszeniu ulegnie budżet przeznaczony na nagrody i doskonalenie zawodowe, łącznie o prawie 450 mln złotych. Jednak zaplanowane zmiany dotyczą nie tylko finansowania oświaty, ale także formuły matur i egzaminu ósmoklasisty.  

W przypadku matury, najważniejszą dla uczniów zmianą jest z pewnością zniesienie obowiązku rozszerzania jednego z przedmiotów maturalnych. W zeszłych latach do zdania matury niezbędne było pisanie przynajmniej jednego, wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym, w tym roku ma być to natomiast dobrowolną decyzją ucznia, która z pewnością ułatwi dostanie się na część uczelni, ale nie będzie wymagana do uzyskania zaświadczenia o zdaniu matury. Zdecydowano także o zmianie formuły egzaminów ustnych – w tym roku mają podchodzić do nich tylko chętni uczniowie, którym zaświadczenie z egzaminu ustnego jest niezbędne do rekrutacji na zagraniczne uczelnie. W przypadku pozostałych uczniów, obowiązujące na potrzeby rekrutacji mają być wyniki egzaminu pisemnego. 

Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, to w związku z utrudnieniami w nauce jakich w trakcie pandemii doświadczyli uczniowie, zdecydowano się na okrojenie podstawy programowej egzaminów. Zmianie uległy m.in. lista lektur na egzamin z języka polskiego, lista środków gramatycznych wymaganych na egzaminie z angielskiego czy lista niezbędnych do opanowania zagadnień matematycznych. W wyniku tych zmian całkowita liczba punktów do uzyskania z egzaminu nieznacznie się zmniejszy, natomiast czas na rozwiązanie wszystkich zadań pozostanie bez zmian.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!