Pandemia COVID-19 przez zaledwie rok zdołała podważyć wiele aspektów współczesnej edukacji. Pokazała, że zdalne nauczanie może nie być tak skuteczne jak zakładano i w szczególności uwypukliło już istniejące nierówności edukacyjne między szkołami publicznymi. Według niektórych, bezpośrednio przyczyniło się do pogorszenia, w porównaniu z poprzednimi latami, wyników egzaminów państwowych.
Z pomocą w przygotowaniu do najważniejszych szkolnych egzaminów – matury i egzaminu ósmoklasisty przychodzi Lecturus – platforma e-learningowa stworzona przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w zdalnym nauczaniu. Założona w 2020 roku spółka Lecturus, działająca początkowo jedynie przy Uniwersytecie Warszawskim, we współpracy z grupą Superbelfrzy RP uruchamiła platformę Lecturus Junior.
Członkowie projektu zwracają się do samorządów w całej Polsce z propozycją zastosowania ich platformy, aby zagwarantować wszystkim uczniom bezpłatne i równe przygotowanie do egzaminu maturalnego i ósmoklasisty.
Samorządy mogą otrzymać kody dostępu do lekcji lub całych kursów Lecturus Junior i przekazywać je dyrektorom szkół. Jako pierwszy propozycję zaakceptował samorząd Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie dyrektorzy lub wychowawcy, znając indywidualne sytuacje i potrzeby uczniów, mogą zapewnić im wsparcie w postaci nieodpłatnego dostępu do zajęć online. Dzięki temu uczniowie mający trudności w przygotowaniu się do egzaminów, uzyskają cenną pomoc ze strony renomowanych nauczycieli.
Lecturus dysponuje obecnie ponad 130 lekcjami dla maturzystów w zakresie języka polskiego, angielskiego, matematyki, fizyki i biologii oraz 70 lekcjami dla ósmoklasistów z języka. polskiego, angielskiego i matematyki. Nowoczesna platforma internetowa umożliwia prowadzenie zajęć dla ponad tysiąca aktywnych osób jednocześnie, a po zajęciach każdy uczeń ma też możliwość bezpośredniego kontaktu z nauczycielem w ramach specjalnych grup integracyjnych. Wyróżnia to Lecturusa na tle innych platform sieciowych.
Tworząc platformę Lecturus Junior połączyliśmy to co najlepsze – nauczycieli należących do grupy Superbelfrzy RP, wnoszących nową jakość do schematów edukacji szkolnej, zaplecze naukowe Uniwersytetu Warszawskiego oraz sprawdzoną technologię do prowadzenia spotkań online. Z mojej perspektywy, to co robimy, jest ciekawym przykładem realizacji przez uniwersytet trzeciej misji, która polega na współpracy uczelni z jej otoczeniem i transferowaniu wiedzy […] – Mówi Przemysław Zieliński, wiceprezes zarządu Lecturus.