O licealnych lekturach. Rozmowa z Romanem Zoniem.

Lektury, lista zwłaszcza tych obowiązkowych, od zawsze jest tematem dyskusyjnym. Jedni nadają temu zagadnieniu wielkie znaczenie, inni nie zwracają na nie uwagi. Tak czy inaczej każdy licealista musi się z problemem zmóc, choćby na etapie egzaminu maturalnego. Politycy uważają, że lista ta zapewni młodzieży właściwy światopogląd, poloniści dyskutują o spotkaniach ze światową i rodzimą kulturą, a część rodziców drży, aby ich dzieci nie zniechęciły się do czytania.

Jako rodzic, doświadczyłem bogactwa, jakie płynie z rozmowy ze swoimi dziećmi na temat szkolnych tekstów. Często spojrzenie, nas rodziców, ludzi często już bardziej dojrzałych niż w czasach licealnych, może być wielkim wsparciem, dla młodzieży, a z  drugiej strony staje się niezwykłym urozmaiceniem naszych codziennych rodzinnych rozmów. Wyobrażacie sobie rozmowy przy kolacji o mitach greckich, po których zabieramy się do oglądania „Avengers”?

Co zrobić, aby książki te przeczytać, aby czas lektury i rozmów nie był zmarnowany, aby treści dyskusji nawiązywały do realnych problemów nastolatka ? Jak odnieść stawiane w tekstach problemy do naszego „tu i teraz”. O wyzwaniach, stojących w tym obszarze przed licealistami, nauczycielami, a często rodzicami, opowiada Roman Zoń, polonista, pasjonat czytania, entuzjasta rozmów o literaturze.

Zapraszamy do słuchania!

posłuchaj poprzednich

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Film o szkole w Mubende

Dom, ulica, plac zabaw, osiedlowy sklep, przedszkole… Tu się urodziliśmy. Tu się  wychowaliśmy, tu się wszystko  zaczęło. Z większym lub mniejszym szczęściem trafiliśmy do szkoły,

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry