Słowacja rezygnuje z matur w roku szkolnym 2020/2021

Słowacki minister szkolnictwa Branislav Gröhling ogłosił, że odwołuje matury w roku szkolnym 2020/2021. Decyzję tę spowodowała edukacja zdalna obowiązująca przez większość ostatniego roku edukacji w liceum. Wyniki ich końcowej wiedzy zostaną wystawione na podstawie ocen. Absolwenci, którzy je zakwestionują, będą mogli zdawać egzamin ustny.

Stopień wiedzy słowackich uczniów i uczennic zostanie określony na podstawie ich ocen zdobytych w ostatnim roku nauki oraz średnich semestralnych z dwóch poprzednich lat. Będą mogli podejść jedynie do ustnych egzaminów z przedmiotów dodatkowych. W formie ustnej będą możliwe również egzaminy z przedmiotów obowiązkowych, jeżeli uczeń nie będzie zgadzać się na ocenę wyliczoną ze średnich. Podobne rozwiązanie zastosowano również w poprzednim roku szkolnym.

Rok szkolny dla klas maturalnych skończy się w tym roku 14 maja – dwa tygodnie później niż w Polsce. Oceny zostaną podane do 19 maja. Ewentualne egzaminy ustne będą odbywać się w szkołach od 31 maja.

Słowaccy uczniowie mieli zajęcia stacjonarne tylko we wrześniu i do połowy października 2020 roku. W połowie lutego 2021 roku ministerstwo zezwoliło na uruchomienie nauki w ostatnich klasach szkół średnich, ale ostateczne decyzje zależały od sytuacji epidemicznej i stanowiska szkoły. Według mediów resort nie wie, ilu licealistów podjęło wówczas naukę.

Źródło: gazetaprawna.pl

DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji