Słowacja rezygnuje z matur w roku szkolnym 2020/2021

Wiktoria Korzecka
0 komentarz

Słowacki minister szkolnictwa Branislav Gröhling ogłosił, że odwołuje matury w roku szkolnym 2020/2021. Decyzję tę spowodowała edukacja zdalna obowiązująca przez większość ostatniego roku edukacji w liceum. Wyniki ich końcowej wiedzy zostaną wystawione na podstawie ocen. Absolwenci, którzy je zakwestionują, będą mogli zdawać egzamin ustny.

Stopień wiedzy słowackich uczniów i uczennic zostanie określony na podstawie ich ocen zdobytych w ostatnim roku nauki oraz średnich semestralnych z dwóch poprzednich lat. Będą mogli podejść jedynie do ustnych egzaminów z przedmiotów dodatkowych. W formie ustnej będą możliwe również egzaminy z przedmiotów obowiązkowych, jeżeli uczeń nie będzie zgadzać się na ocenę wyliczoną ze średnich. Podobne rozwiązanie zastosowano również w poprzednim roku szkolnym.

Rok szkolny dla klas maturalnych skończy się w tym roku 14 maja – dwa tygodnie później niż w Polsce. Oceny zostaną podane do 19 maja. Ewentualne egzaminy ustne będą odbywać się w szkołach od 31 maja.

Słowaccy uczniowie mieli zajęcia stacjonarne tylko we wrześniu i do połowy października 2020 roku. W połowie lutego 2021 roku ministerstwo zezwoliło na uruchomienie nauki w ostatnich klasach szkół średnich, ale ostateczne decyzje zależały od sytuacji epidemicznej i stanowiska szkoły. Według mediów resort nie wie, ilu licealistów podjęło wówczas naukę.

Źródło: gazetaprawna.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!