Matury próbne 2022/23

Maria Drozdowicz
0 komentarz

W maju 2023 roku maturzyści po raz pierwszy przystąpią do egzaminu dojrzałości w nowej formule. Będzie go zdawać pierwszy rocznik absolwentów ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum. W tym roku szkolnym zaplanowane zostały również dwa terminy matur próbnych: 28-30 września oraz 12-22 grudnia.

Pierwsza tura matur próbnych składała się z egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języków nowożytnych. Miała ona funkcję informacyjną – umożliwiała uczniom zapoznanie się z arkuszem i metodami rozwiązywania zadań oraz diagnostyczną, mającą na celu zweryfikowanie wiedzy i umiejętności ucznia. Arkusze ze strony CKE pobrało prawie 4 tysiące szkół, chociaż przystąpienie do testu nie było obligatoryjne.

Niepokoją niektóre aspekty organizacyjne tegorocznych matur oraz daty publikacji materiałów niezbędnych do przygotowania się do egzaminu. Koszt druku matur próbnych, które zawierały także elementy kolorowe, w niektórych placówkach powodował konieczność zbierania od uczniów opłat za egzamin – na papier do ksera czy też na firmy zewnętrzne, którym zlecano przygotowanie arkuszy. Składki miały wahać się od 11 do nawet 40 złotych. Zdarzało się, że jakość wydruków utrudniała wykonywanie zadań.

Do “zwyczajnego” stresu maturalnego, w tym roku dochodzi niepewność dotycząca jego zakresu i formy. Uczniowie zaczynający czteroletnie liceum, nie wiedzieli od początku, do czego właściwie się przygotowują. Prace prekonsultacyjne w sprawie matury 2023 zakończyły się dopiero 10 stycznia 2022 roku, a pokazowe arkusze maturalne CKE opublikowało dwa miesiące później. Materiały do przerobienia przed maturą wraz z dokładnym opisem wymagań i niezbędnymi objaśnieniami, pojawiły się na stronie CKE dwa tygodnie przed maturą próbną. 

Znaczące zmiany w stosunku do formuły poprzednich lat widać przede wszystkim w maturze z języka polskiego, która będzie się składać z części pisemnej i ustnej. Część pisemna, podzielona na dwa arkusze (część testowa oraz wypracowanie, dwukrotnie dłuższe niż dotychczas), ma trwać cztery godziny zegarowe. Egzamin ustny będzie polegał na losowaniu dwóch zestawów egzaminacyjnych – jawnych pytań z lektur obowiązkowych oraz zagadnienia dotyczącego innych tekstów kultury. Dwa terminy matur próbnych ogłoszone przez CKE są więc rodzajem treningu – mają przede wszystkim pomóc uczniom oswoić się z nową formułą i stawianymi przed nimi wymaganiami.

Minister Czarnek od początku zapowiadał, że nowa matura będzie trudniejsza. Ze względu na pandemię powiedziano jednak, że nie będzie aż tak trudna, jak zakładano. Wydaje się, że taka deklaracja stanowi dla uczniów, w całym maturalnym chaosie, dodatkowe obciążenie.

Źródła: cke.gov.pl/egzamin-maturalny/materialy-dodatkowe, chetkowski.blog.polityka.pl, strefaedukacji.pl/matura-2023-bedzie-troche-trudniejsza; dostęp: 10.10. 2022. 

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności