Potęga (mono)mitu

Agnieszka Piwowarczyk
0 komentarz

Czy wiesz, że wszystkie opowieści świata są w istocie różnymi wariantami tej samej historii? 
Czy wiesz, że wszystkie skonstruowane są zgodnie z jednym powtarzalnym schematem? 
Czy wiesz, że ten wzorzec jest ogólnodostępny i możesz go poznać w zaledwie kilka minut?

Po raz pierwszy schemat, o którym mowa, wyabstrahował z tysięcy rozmaitych opowieści – mitów, baśni i bajek -– Joseph Campbell, który w swojej książce Bohater o tysiącu twarzy nazwał ten wzorzec fabularny “monomitem” albo “wędrówką bohatera”. Ten składający się z 12 elementów układ można odtwarzać literalnie, można niektóre elementy powielać, można też w jednej książce czy jednym filmie powtórzyć go kilkukrotnie (równolegle albo jeden po drugim) -– niemniej stanowi on punkt odniesienia dla wszystkich tych narracji.

Jeśli chcecie zacząć tworzyć nowe opowieści albo po prostu szukacie użytecznego narzędzia do analizy istniejących tekstów kultury, obejrzyjcie lekcję autorstwa Matthew Winklera, wydrukujcie przedstawiony schemat i zachwyćcie się potęgą monomitu, który pozwala tworzyć i także przekazywać nieskończoną właściwie liczbę historii.

Czy dostrzegasz ten schemat w znanych Wam opowieściach?
Którzy bohaterowie go realizują? 
Jaką prawdę o świecie i ludziach możesz dzięki nim poznać?

Jeśli  zaciekawił Cię ten schemat i chcesz poszukać bardziej szczegółowych analiz czy wskazówek, sięgnij po dostępną także po polsku książkę Josepha Campbella Bohater o tysiącu twarzy i wywiady z nim zebrane w tomie Potęga mitu albo podręcznik Christophera Voglera dla scenarzystów i pisarzy zatytułowany Podróż autora.

Źródła:
Matthew Winkler, What makes a hero? (Co czyni bohatera?), https://ed.ted.com/lessons/what-makes-a-hero-matthew-winkler#watch.
Joseph Campbell, Bohater o tysiącu twarzy, Kraków 2013.
Joseph Campbell, Potęga mitu, Kraków 2013.
Christopher Vogler, Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy, Warszawa 2018.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności