Słuchający świat

Współczesna rzeczywistość – fizyczna i wirtualna – kojarzy się przede wszystkim z chaosem i nadmiarem, które nie sprzyjają prawdziwej komunikacji i realnemu porozumieniu. Tym bardziej cenne wydają się wszelkie wskazówki i inicjatywy, których celem jest nie tylko wskazanie na wszelkie bolączki związane z przekazywaniem informacji i budowaniem relacji, lecz także przywrócenie im jakości i wartości. Szczególnie pomocne w tym kontekście mogą okazać się krótkie (ale bardzo treściwe!) wystąpienia Juliana Treasure’a, który pięciokrotnie na konferencjach TED opowiadał o roli dźwięku w ludzkim życiu i zachęcał do świadomego korzystania ze słów – z mocą, a więc efektownie i efektywnie przekazywać te idee i wzorce, które mogą zmieniać świat.

Co ciekawe, Treasure mówiąc o dźwiękach, którymi zajmuje się zawodowo jako doradca do spraw akustyki i komunikacji, proponuje holistyczne – a nie jedynie techniczne czy biznesowe ich postrzeganie. Zwracając uwagę na rozmaite zakłócenia związane z mówieniem czy słuchaniem, mówi nie tylko o złej dykcji czy niewłaściwej prozodii, lecz także o takich komunikacyjnych  “grzechach głównych” jak plotka, narzekanie czy dogmatyzm. Jednocześnie proponuje rozmaite idee i narzędzia, które mają sprzyjać poprawie jakości międzyludzkiej komunikacji i opartych na niej relacji. Autor pięciu opublikowanych TED-talków udowadnia, że świadomie kształtując zarówno dźwiękową formę wypowiedzi (przez odpowiednie użycie tembru czy wysokości głosu albo po prostu ciszy), jak i jej intencje czy zasadniczą treść można kreować zupełnie nową rzeczywistość – “świat, który brzmi cudownie”, w którym szczerość, autentyczność, uczciwość i życzliwość zastępują wyolbrzymianie, wymówki i ocenianie.

Warto więc poświęcić kilka minut na poznanie zbiorów idei (zręcznie zebranych w formie akronimów) oraz “skrzynek narzędzi”, które prezentuje Julian Treasure, zachęcając jednocześnie swoich słuchaczy do ćwiczeń (sic!) oraz nakłaniając do wspólnego działania: “Zapraszam was zatem abyście dołączyli do mnie, dołączyli też do innych, podjęli się misji i wprowadzili słuchanie do szkół, i przekształcili świat w ciągu pokolenia w świadomie słuchający świat… świat połączeń, świat zrozumienia i świat pokoju”.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Szkoła, wioska, nauczyciel

Kolejna rozmowa z panem profesorem Markiem Kaczmarzykiem koncentruje się na wzajemnych relacjach rodziców i nauczycieli, a konkretniej zespołów nauczycieli. Chodzi o przywrócenie tej relacji należytej

Czytaj więcej »

Uczenie przez patrzenie

Zapraszamy do wysłuchania podkastu z Joanną Pętkowską-Hankel, architektem i nauczycielem akademickim. Od kilku lat prowadzi w Krzyżowej rodzinne plenery rysunkowo-malarskie w ramach „Szkoły Patrzenia”. W

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji