Słuchający świat

Agnieszka Piwowarczyk
0 komentarz

Współczesna rzeczywistość – fizyczna i wirtualna – kojarzy się przede wszystkim z chaosem i nadmiarem, które nie sprzyjają prawdziwej komunikacji i realnemu porozumieniu. Tym bardziej cenne wydają się wszelkie wskazówki i inicjatywy, których celem jest nie tylko wskazanie na wszelkie bolączki związane z przekazywaniem informacji i budowaniem relacji, lecz także przywrócenie im jakości i wartości. Szczególnie pomocne w tym kontekście mogą okazać się krótkie (ale bardzo treściwe!) wystąpienia Juliana Treasure’a, który pięciokrotnie na konferencjach TED opowiadał o roli dźwięku w ludzkim życiu i zachęcał do świadomego korzystania ze słów – z mocą, a więc efektownie i efektywnie przekazywać te idee i wzorce, które mogą zmieniać świat.

Co ciekawe, Treasure mówiąc o dźwiękach, którymi zajmuje się zawodowo jako doradca do spraw akustyki i komunikacji, proponuje holistyczne – a nie jedynie techniczne czy biznesowe ich postrzeganie. Zwracając uwagę na rozmaite zakłócenia związane z mówieniem czy słuchaniem, mówi nie tylko o złej dykcji czy niewłaściwej prozodii, lecz także o takich komunikacyjnych  “grzechach głównych” jak plotka, narzekanie czy dogmatyzm. Jednocześnie proponuje rozmaite idee i narzędzia, które mają sprzyjać poprawie jakości międzyludzkiej komunikacji i opartych na niej relacji. Autor pięciu opublikowanych TED-talków udowadnia, że świadomie kształtując zarówno dźwiękową formę wypowiedzi (przez odpowiednie użycie tembru czy wysokości głosu albo po prostu ciszy), jak i jej intencje czy zasadniczą treść można kreować zupełnie nową rzeczywistość – “świat, który brzmi cudownie”, w którym szczerość, autentyczność, uczciwość i życzliwość zastępują wyolbrzymianie, wymówki i ocenianie.

Warto więc poświęcić kilka minut na poznanie zbiorów idei (zręcznie zebranych w formie akronimów) oraz “skrzynek narzędzi”, które prezentuje Julian Treasure, zachęcając jednocześnie swoich słuchaczy do ćwiczeń (sic!) oraz nakłaniając do wspólnego działania: “Zapraszam was zatem abyście dołączyli do mnie, dołączyli też do innych, podjęli się misji i wprowadzili słuchanie do szkół, i przekształcili świat w ciągu pokolenia w świadomie słuchający świat… świat połączeń, świat zrozumienia i świat pokoju”.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!