Słuchający świat

Agnieszka Piwowarczyk
0 komentarz

Współczesna rzeczywistość – fizyczna i wirtualna – kojarzy się przede wszystkim z chaosem i nadmiarem, które nie sprzyjają prawdziwej komunikacji i realnemu porozumieniu. Tym bardziej cenne wydają się wszelkie wskazówki i inicjatywy, których celem jest nie tylko wskazanie na wszelkie bolączki związane z przekazywaniem informacji i budowaniem relacji, lecz także przywrócenie im jakości i wartości. Szczególnie pomocne w tym kontekście mogą okazać się krótkie (ale bardzo treściwe!) wystąpienia Juliana Treasure’a, który pięciokrotnie na konferencjach TED opowiadał o roli dźwięku w ludzkim życiu i zachęcał do świadomego korzystania ze słów – z mocą, a więc efektownie i efektywnie przekazywać te idee i wzorce, które mogą zmieniać świat.

Co ciekawe, Treasure mówiąc o dźwiękach, którymi zajmuje się zawodowo jako doradca do spraw akustyki i komunikacji, proponuje holistyczne – a nie jedynie techniczne czy biznesowe ich postrzeganie. Zwracając uwagę na rozmaite zakłócenia związane z mówieniem czy słuchaniem, mówi nie tylko o złej dykcji czy niewłaściwej prozodii, lecz także o takich komunikacyjnych  “grzechach głównych” jak plotka, narzekanie czy dogmatyzm. Jednocześnie proponuje rozmaite idee i narzędzia, które mają sprzyjać poprawie jakości międzyludzkiej komunikacji i opartych na niej relacji. Autor pięciu opublikowanych TED-talków udowadnia, że świadomie kształtując zarówno dźwiękową formę wypowiedzi (przez odpowiednie użycie tembru czy wysokości głosu albo po prostu ciszy), jak i jej intencje czy zasadniczą treść można kreować zupełnie nową rzeczywistość – “świat, który brzmi cudownie”, w którym szczerość, autentyczność, uczciwość i życzliwość zastępują wyolbrzymianie, wymówki i ocenianie.

Warto więc poświęcić kilka minut na poznanie zbiorów idei (zręcznie zebranych w formie akronimów) oraz “skrzynek narzędzi”, które prezentuje Julian Treasure, zachęcając jednocześnie swoich słuchaczy do ćwiczeń (sic!) oraz nakłaniając do wspólnego działania: “Zapraszam was zatem abyście dołączyli do mnie, dołączyli też do innych, podjęli się misji i wprowadzili słuchanie do szkół, i przekształcili świat w ciągu pokolenia w świadomie słuchający świat… świat połączeń, świat zrozumienia i świat pokoju”.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności