Jak gra komputerowa może pomóc uczniom w pisaniu prac argumentacyjnych?

Wiktoria Korzecka
0 komentarz

W popularnej grze strategicznej Among Us zgłasza się roszczenia, słucha się roszczeń innych i dochodzi do wspólnych wniosków. Czy to nie brzmi przypadkiem trochę jak proces pisania rozprawki – pracy argumentacyjnej wymaganej na egzaminach i maturze?

Jak połączyć tę grę z, często nielubianym przez uczniów, pisaniem wypowiedzi argumentacyjnych? Pierwszym krokiem musi być zlecenie uczniom tego zaskakującego zadania –  zagrania w Among Us . Oczywiście wspólnie, w grupach w obrębie klasy. Należy również określić czas na dyskusję – to właśnie wtedy uczniowie podzielą się swoimi wnioskami – gdzie byli, kogo widzieli, kogo uważają za oszusta. Następnie zgłaszają roszczenia, gracze bronią siebie lub innych. Ostatni etap to określenie, z kim dany uczeń się zgadza i dlaczego.

Po dyskusji przychodzi czas na połączenie tego, co uczniowie zrobili w grze z tekstem, nad którym mają pracować na lekcji. Jak tłumaczy nauczyciel, który zastosował tę metodę: “korzystając z Pear Deck, utworzyłem interaktywny pokaz slajdów z twierdzeniami z tekstu i kilkoma dowodami. Zadaniem uczniów było znalezienie „oszusta”, a raczej dowodu, który nie potwierdził tego twierdzenia, i wyjaśnienie – dlaczego. Moje zaskoczenie było ogromne, kiedy zauważyłem, iż  dokonanie tej niewielkiej zmiany w doborze metody (a więc i słów) sprawiło, że pisanie moich uczniów stało się znacznie dokładniejsze”. 

Uczniowie na pewno będą zachwyceni, kiedy usłyszą, że ich zadaniem na lekcji online nie jest rozwiązanie kolejnej karty pracy, a zagranie w grę, którą uwielbiają. Z relacji nauczyciela, który przeprowadził lekcję na bazie Among Us wynika natomiast, że oprócz dobrej zabawy uczniowie zdobędą pożądane umiejętności. Jaki z tego wniosek? Warto spróbować!

Among Us to darmowa gra strategiczna, w której pracuje się grupowo, aby dowiedzieć się, kto jest oszustem. Spółka Common Sense Media ocenia ją jako odpowiednią dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Źródło: edutopia.org

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności