Jak gra komputerowa może pomóc uczniom w pisaniu prac argumentacyjnych?

W popularnej grze strategicznej Among Us zgłasza się roszczenia, słucha się roszczeń innych i dochodzi do wspólnych wniosków. Czy to nie brzmi przypadkiem trochę jak proces pisania rozprawki – pracy argumentacyjnej wymaganej na egzaminach i maturze?

Jak połączyć tę grę z, często nielubianym przez uczniów, pisaniem wypowiedzi argumentacyjnych? Pierwszym krokiem musi być zlecenie uczniom tego zaskakującego zadania –  zagrania w Among Us . Oczywiście wspólnie, w grupach w obrębie klasy. Należy również określić czas na dyskusję – to właśnie wtedy uczniowie podzielą się swoimi wnioskami – gdzie byli, kogo widzieli, kogo uważają za oszusta. Następnie zgłaszają roszczenia, gracze bronią siebie lub innych. Ostatni etap to określenie, z kim dany uczeń się zgadza i dlaczego.

Po dyskusji przychodzi czas na połączenie tego, co uczniowie zrobili w grze z tekstem, nad którym mają pracować na lekcji. Jak tłumaczy nauczyciel, który zastosował tę metodę: “korzystając z Pear Deck, utworzyłem interaktywny pokaz slajdów z twierdzeniami z tekstu i kilkoma dowodami. Zadaniem uczniów było znalezienie „oszusta”, a raczej dowodu, który nie potwierdził tego twierdzenia, i wyjaśnienie – dlaczego. Moje zaskoczenie było ogromne, kiedy zauważyłem, iż  dokonanie tej niewielkiej zmiany w doborze metody (a więc i słów) sprawiło, że pisanie moich uczniów stało się znacznie dokładniejsze”. 

Uczniowie na pewno będą zachwyceni, kiedy usłyszą, że ich zadaniem na lekcji online nie jest rozwiązanie kolejnej karty pracy, a zagranie w grę, którą uwielbiają. Z relacji nauczyciela, który przeprowadził lekcję na bazie Among Us wynika natomiast, że oprócz dobrej zabawy uczniowie zdobędą pożądane umiejętności. Jaki z tego wniosek? Warto spróbować!

Among Us to darmowa gra strategiczna, w której pracuje się grupowo, aby dowiedzieć się, kto jest oszustem. Spółka Common Sense Media ocenia ją jako odpowiednią dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Źródło: edutopia.org

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Sztuka a nauka

Nie od dziś wiadomo, że obcowanie ze sztuką, w dowolnej formie, niesie za sobą wiele korzyści. Od zwykłej przyjemności, przez poszerzanie swojej wiedzy o kulturze,

Czytaj więcej »

Leśna edukacja “od kuchni”

Zdrowe odżywianie jest obok ruchu kolejnym ważnym elementem pomagającym zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. W przyrodzie odnajdujemy różnorodne zioła lecznicze, owoce i inne rośliny, przy pomocy których można przekazywać wiedzę dotyczącą zdrowia.

Czytaj więcej »

Neuronauka a matematyka

Spośród wszystkich elementarnych przedmiotów jakie zgłębia każdy człowiek, niezależnie od systemu edukacji, matematyka zawsze budzi największe emocje. Delikatny charakter tego przedmiotu, wymagający nie tylko dobrego

Czytaj więcej »

Leśna edukacja w akcji

Po obejrzeniu wielu filmów o leśnych przedszkolach i szkołach z całego świata, wygląda na to, że dzieci zazwyczaj nie mają nic przeciwko temu, żeby bawić się na dworze w deszczu i błocie i niekoniecznie komfortowej temperaturze.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji