Jak gra komputerowa może pomóc uczniom w pisaniu prac argumentacyjnych?

Wiktoria Korzecka
0 komentarz

W popularnej grze strategicznej Among Us zgłasza się roszczenia, słucha się roszczeń innych i dochodzi do wspólnych wniosków. Czy to nie brzmi przypadkiem trochę jak proces pisania rozprawki – pracy argumentacyjnej wymaganej na egzaminach i maturze?

Jak połączyć tę grę z, często nielubianym przez uczniów, pisaniem wypowiedzi argumentacyjnych? Pierwszym krokiem musi być zlecenie uczniom tego zaskakującego zadania –  zagrania w Among Us . Oczywiście wspólnie, w grupach w obrębie klasy. Należy również określić czas na dyskusję – to właśnie wtedy uczniowie podzielą się swoimi wnioskami – gdzie byli, kogo widzieli, kogo uważają za oszusta. Następnie zgłaszają roszczenia, gracze bronią siebie lub innych. Ostatni etap to określenie, z kim dany uczeń się zgadza i dlaczego.

Po dyskusji przychodzi czas na połączenie tego, co uczniowie zrobili w grze z tekstem, nad którym mają pracować na lekcji. Jak tłumaczy nauczyciel, który zastosował tę metodę: “korzystając z Pear Deck, utworzyłem interaktywny pokaz slajdów z twierdzeniami z tekstu i kilkoma dowodami. Zadaniem uczniów było znalezienie „oszusta”, a raczej dowodu, który nie potwierdził tego twierdzenia, i wyjaśnienie – dlaczego. Moje zaskoczenie było ogromne, kiedy zauważyłem, iż  dokonanie tej niewielkiej zmiany w doborze metody (a więc i słów) sprawiło, że pisanie moich uczniów stało się znacznie dokładniejsze”. 

Uczniowie na pewno będą zachwyceni, kiedy usłyszą, że ich zadaniem na lekcji online nie jest rozwiązanie kolejnej karty pracy, a zagranie w grę, którą uwielbiają. Z relacji nauczyciela, który przeprowadził lekcję na bazie Among Us wynika natomiast, że oprócz dobrej zabawy uczniowie zdobędą pożądane umiejętności. Jaki z tego wniosek? Warto spróbować!

Among Us to darmowa gra strategiczna, w której pracuje się grupowo, aby dowiedzieć się, kto jest oszustem. Spółka Common Sense Media ocenia ją jako odpowiednią dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Źródło: edutopia.org

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!