Rośnie liczba samobójstw wśród uczniów

Na przestrzeni pięciu lat aż sześciokrotnie wzrosła liczba nieletnich, którzy podjęli próbę samobójczą z powodu problemów w szkole.

W 2018 roku na swoje życie targnęło się 160 uczniów. Było ich aż trzykrotnie więcej niż w roku 2016 i sześciokrotnie więcej niż w roku 2013. Samobójstwa wśród uczniów stanowiły ponad 20% wszystkich przypadków odnotowanych w 2018 roku.

Coraz więcej ekspertów zwraca uwagę, że wzrost ten nałożył się na zmiany w systemie edukacji: wygaszanie gimnazjów, które rozpoczęło się w 2017 roku i wydłużenie trwania szkoły podstawowej. 

Czy kryzysy i piętrzące się problemy, a także zadania dla pedagogów związane z reformą przykryły problem odbierania sobie życia przez młodych? Nie można być tego do końca pewnym, ale prawdą jest, że być może zamieszanie związane z reformą sprawiło, że zabrakło czasu, żeby dostrzec problemy coraz większej grupy uczniów z depresją i o nich zadbać.

Warto też wspomnieć, że kluczową osobą przy zapobieganiu samobójstwom uczniów może być specjalista, ale taką osobę miało zatrudnioną  tylko 44 % szkół w Polsce.

Z niecierpliwością czekam na dane z 2019 roku, które w związku z kolejnymi wprowadzonymi zmianami w szkołach (dwa roczniki idące do pierwszej klasy liceum) mogą nie napawać optymizmem, że sytuacja niebawem może zmienić się na lepsze.

Warto także zapoznać się z tekstem zamieszczonym w magazynie ”Focus”, który nieco szerzej opisuje ten problem. A problem jest poważny, ponieważ  nasz kraj znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród nieletnich.

Źródło: dziennik.pl, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji