Rośnie liczba samobójstw wśród uczniów

Jan Sawicki
0 komentarz

Na przestrzeni pięciu lat aż sześciokrotnie wzrosła liczba nieletnich, którzy podjęli próbę samobójczą z powodu problemów w szkole.

W 2018 roku na swoje życie targnęło się 160 uczniów. Było ich aż trzykrotnie więcej niż w roku 2016 i sześciokrotnie więcej niż w roku 2013. Samobójstwa wśród uczniów stanowiły ponad 20% wszystkich przypadków odnotowanych w 2018 roku.

Coraz więcej ekspertów zwraca uwagę, że wzrost ten nałożył się na zmiany w systemie edukacji: wygaszanie gimnazjów, które rozpoczęło się w 2017 roku i wydłużenie trwania szkoły podstawowej. 

Czy kryzysy i piętrzące się problemy, a także zadania dla pedagogów związane z reformą przykryły problem odbierania sobie życia przez młodych? Nie można być tego do końca pewnym, ale prawdą jest, że być może zamieszanie związane z reformą sprawiło, że zabrakło czasu, żeby dostrzec problemy coraz większej grupy uczniów z depresją i o nich zadbać.

Warto też wspomnieć, że kluczową osobą przy zapobieganiu samobójstwom uczniów może być specjalista, ale taką osobę miało zatrudnioną  tylko 44 % szkół w Polsce.

Z niecierpliwością czekam na dane z 2019 roku, które w związku z kolejnymi wprowadzonymi zmianami w szkołach (dwa roczniki idące do pierwszej klasy liceum) mogą nie napawać optymizmem, że sytuacja niebawem może zmienić się na lepsze.

Warto także zapoznać się z tekstem zamieszczonym w magazynie ”Focus”, który nieco szerzej opisuje ten problem. A problem jest poważny, ponieważ  nasz kraj znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród nieletnich.

Źródło: dziennik.pl, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!