Odrealniona młodzież

Maurycy Żółtański
0 komentarz

„Nic wspólnego” – tak fundacja Education and Employers nazwała swój raport po przebadaniu 11 000 brytyjskich uczniów w wieku od 13 do 18 lat. Okazuje się, że aspiracje zawodowe młodych nie mają zbyt wiele wspólnego z przewidywanymi potrzebami rynku pracy. Najbardziej popularnymi wyborami uczniów są wciąż tradycyjne profesje, między innymi takie jak: lekarz/lekarka, prawnik/prawniczka czy nauczyciel/nauczycielka.

Wnioski te potwierdza również raport z 2018 roku przeprowadzony przez OECD (Organizację Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju), którego reprezentanci podkreślają, że ”zbyt wielu nastolatków ignoruje lub nie zdaje sobie sprawy z pojawiających się nowych zawodów, związanych z postępującą cyfryzacją”.

W samym raporcie autorzy zwracają uwagę, że aż 39 proc. ze wszystkich wymienionych przez uczestników badania zawodów jest zagrożonych automatyzacją w ciągu najbliższych 10-15 lat.

Zjawisko odrealnionych oczekiwań młodzieży może bezpośrednio mieć negatywny wpływ na rynek zatrudnienia. Najwyższa pora aby rodzice i nauczyciele zaczęli uświadamiać uczniów na temat licznych ścieżek wyboru kariery jakie dziś młodzież ma przed sobą.

Źródła: oecd-forum.org, tvn24bis.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności