Odrealniona młodzież

„Nic wspólnego” – tak fundacja Education and Employers nazwała swój raport po przebadaniu 11 000 brytyjskich uczniów w wieku od 13 do 18 lat. Okazuje się, że aspiracje zawodowe młodych nie mają zbyt wiele wspólnego z przewidywanymi potrzebami rynku pracy. Najbardziej popularnymi wyborami uczniów są wciąż tradycyjne profesje, między innymi takie jak: lekarz/lekarka, prawnik/prawniczka czy nauczyciel/nauczycielka.

Wnioski te potwierdza również raport z 2018 roku przeprowadzony przez OECD (Organizację Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju), którego reprezentanci podkreślają, że ”zbyt wielu nastolatków ignoruje lub nie zdaje sobie sprawy z pojawiających się nowych zawodów, związanych z postępującą cyfryzacją”.

W samym raporcie autorzy zwracają uwagę, że aż 39 proc. ze wszystkich wymienionych przez uczestników badania zawodów jest zagrożonych automatyzacją w ciągu najbliższych 10-15 lat.

Zjawisko odrealnionych oczekiwań młodzieży może bezpośrednio mieć negatywny wpływ na rynek zatrudnienia. Najwyższa pora aby rodzice i nauczyciele zaczęli uświadamiać uczniów na temat licznych ścieżek wyboru kariery jakie dziś młodzież ma przed sobą.

Źródła:
https://www.oecd-forum.org/
https://tvn24bis.pl/

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Kontakt z naturą a IQ

Obcowanie z naturą jest coraz bardziej doceniane, w szczególności w edukacji. Świadczy o tym między innymi rosnąca liczba szkół leśnych czy popularyzacja nauczania na świeżym

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry