Odrealniona młodzież

Maurycy Żółtański
0 komentarz

„Nic wspólnego” – tak fundacja Education and Employers nazwała swój raport po przebadaniu 11 000 brytyjskich uczniów w wieku od 13 do 18 lat. Okazuje się, że aspiracje zawodowe młodych nie mają zbyt wiele wspólnego z przewidywanymi potrzebami rynku pracy. Najbardziej popularnymi wyborami uczniów są wciąż tradycyjne profesje, między innymi takie jak: lekarz/lekarka, prawnik/prawniczka czy nauczyciel/nauczycielka.

Wnioski te potwierdza również raport z 2018 roku przeprowadzony przez OECD (Organizację Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju), którego reprezentanci podkreślają, że ”zbyt wielu nastolatków ignoruje lub nie zdaje sobie sprawy z pojawiających się nowych zawodów, związanych z postępującą cyfryzacją”.

W samym raporcie autorzy zwracają uwagę, że aż 39 proc. ze wszystkich wymienionych przez uczestników badania zawodów jest zagrożonych automatyzacją w ciągu najbliższych 10-15 lat.

Zjawisko odrealnionych oczekiwań młodzieży może bezpośrednio mieć negatywny wpływ na rynek zatrudnienia. Najwyższa pora aby rodzice i nauczyciele zaczęli uświadamiać uczniów na temat licznych ścieżek wyboru kariery jakie dziś młodzież ma przed sobą.

Źródła: oecd-forum.org, tvn24bis.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!