Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Mimo tempa z jakim w tej dziedzinie zachodzi postęp, nikt chyba nie spodziewał się, że wysłanie swojego eksperymentu w kosmos będzie w zasięgu przeciętnej amerykańskiej szkoły podstawowej. Tak się jednak stało dzięki Blue Origin – firmie będącą jednym z liderów w sektorze prywatnego przemysłu rakietowego. Za około 8000 dolarów, firma zgodziła się zabrać na pokład swojego statku eksperyment wykonany przez drugoklasistów jednej z amerykańskich placówek.

Eksperyment, który wykonali uczniowie, dotyczył zachowania świetlików w kosmosie, a konkretnie zbadania tego, czy w warunkach nieważkości  będą one mogły  dalej świecić. Aby to sprawdzić, nie posłużono się prawdziwymi świetlikami, które po pierwsze mogłyby eksperymentu nie przeżyć, a po drugie, przestać świecić nie w wyniku działania nieważkości, a stresu związanego z warunkami w jakich by się znalazły. Zamiast tego zbudowano niewielki układ, dokładnie symulujący narząd świetlny świetlika.

Eksperyment powiódł się – świetliki mogą świecić w nieważkości, a w związku z tym bezprecedensowym wydarzeniem, władze stanu Indiana, na terenie którego znajduje się wspomniana szkoła, uznały świetlika za oficjalnego owada tego stanu. 

Źródło: nytimes.com

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji