Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Grzegorz Rzepka
1 komentarz

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Mimo tempa z jakim w tej dziedzinie zachodzi postęp, nikt chyba nie spodziewał się, że wysłanie swojego eksperymentu w kosmos będzie w zasięgu przeciętnej amerykańskiej szkoły podstawowej. Tak się jednak stało dzięki Blue Origin – firmie będącą jednym z liderów w sektorze prywatnego przemysłu rakietowego. Za około 8000 dolarów, firma zgodziła się zabrać na pokład swojego statku eksperyment wykonany przez drugoklasistów jednej z amerykańskich placówek.

Eksperyment, który wykonali uczniowie, dotyczył zachowania świetlików w kosmosie, a konkretnie zbadania tego, czy w warunkach nieważkości  będą one mogły  dalej świecić. Aby to sprawdzić, nie posłużono się prawdziwymi świetlikami, które po pierwsze mogłyby eksperymentu nie przeżyć, a po drugie, przestać świecić nie w wyniku działania nieważkości, a stresu związanego z warunkami w jakich by się znalazły. Zamiast tego zbudowano niewielki układ, dokładnie symulujący narząd świetlny świetlika.

Eksperyment powiódł się – świetliki mogą świecić w nieważkości, a w związku z tym bezprecedensowym wydarzeniem, władze stanu Indiana, na terenie którego znajduje się wspomniana szkoła, uznały świetlika za oficjalnego owada tego stanu. 

Źródło: nytimes.com

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Demokracja w szwajcarskich przedszkolach - e:mi 18 lutego 2021 - 18:12

[…] Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!