Brytyjska alternatywa dla Erasmusa

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

Wychodząc z Unii, Wielka Brytania musiała podjąć wiele istotnych decyzji na temat kształtu  dalszej współpracy z resztą Europy. Jedną z nich była kwestia kontynuacji europejskiego programu międzynarodowej wymiany studenckiej Erasmus. Brytyjski rząd zadecydował o zakończeniu również tej współpracy i zastąpił ją nowym programem o nazwie Turing. Na czym konkretnie mają  polegać różnice między nim, a jego pierwowzorem? 

Przede wszystkim Turing ma mieć dużo szerszy, bardziej globalny zasięg od Erasmusa. O ile ten  ograniczony był do państw Unii Europejskiej i nielicznych państw współpracujących spoza niej, o tyle Turing ma dawać brytyjskim studentom możliwość wymiany studenckiej z uczelniami z całego świata. Ma na to pozwolić druga, duża różnica między oboma programami – program Erasmus stanowił przede  wszystkim umowę między państwami członkowskimi UE, Turing ma natomiast kłaść nacisk na  relacje między konkretnymi uczelniami, które już we własnym zakresie mają ustalać ewentualne koszty czy zasady wymiany.

Ponadto zdecydowano o zawężeniu grupy, która z programu będzie  mogła korzystać. W programie Erasmus byli to nie tylko studenci, ale również nauczyciele i  wykładowcy. Turing adresowany jest tylko do pierwszej z tych grup, cały czas umożliwiając jednak wymianę np. praktykantom czy osobom w trakcie szkolenia zawodowego.

Są też jednak znaczne minusy. Brytyjski Narodowy Związek Studentów, krytykuje odejście od  programu Erasmus i zarzuca rządowi zniszczenie potencjału wielu przyszłych studentów, wskazując, że atrakcyjnie wyglądający na papierze program, w praktyce nie odpowiada rzeczywistości. Wytykane są m.in. niedofinansowanie programu, czy kwestia potencjalnych problemów z wizami – po wyjściu z Unii, Brytyjczycy mogą przebywać na terenie państw członkowskich do 90 dni bez wizy, podczas gdy większość wymian studenckich trwa cały semestr (ok. 130 dni) lub nawet cały rok akademicki (ok. 270 dni).  

Źródło: bbc.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności