Najlepsze uniwersytety świata

Grzegorz Rzepka
1 komentarz

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Jeśli chodzi o samą jakość edukacji, to w tej kategorii obyło się bez zaskoczeń. Pierwsza dziesiątka rankingu została zupełnie zdominowana przez uczelnie amerykańskie i brytyjskie. Na pierwszych trzech miejscach znalazły się kolejno: Oxford, Stanford i Harvard. Najlepszą uczelnią w rankingu  spoza USA i Wielkiej Brytanii okazała się Politechnika Federalna w Zurychu, która znalazła się na miejscu czternastym. Najlepszym polskim uniwersytetem jest natomiast Uniwersytet Jagielloński, który zajął w rankingu miejsce w piątej setce. 

Ciekawiej wyglądają statystyki dotyczące stosunku studentów zagranicznych do lokalnych. Właściwie wszystkie z uczelni w pierwszej dziesiątce mają ten współczynnik utrzymany w przedziale między 25%-40%. Tu z kolei wyróżnia się Imperial College London (w rankingu edukacji będący na jedenastym miejscu), którego aż 58% studentów pochodzi z zagranicy. Przeciwwagę stanowi dla niego University of California w Berkeley, którego tylko 17% studentów pochodzi  spoza Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim  z parametrów jest stosunek kobiet do mężczyzn wśród studentów uczelni. Zauważalną większość studentów, szczególnie na uczelniach najwyżej położonych w rankingu, wciąż stanowią mężczyźni (w przypadku uczelni technicznych, np. California Institute of Technology, 64:36). Jednak części uczelni, często przez wprowadzenie odpowiednich parytetów, udało się wyrównać tę dysproporcję. Przykładem takich uniwersytetów są np. Yale University (ósme miejsce w rankingu), czy Cornell University (dziewiętnaste miejsce), na których stosunek mężczyzn do kobiet wynosi równe 50:50.

Źródło: timeshighereducation.com

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Studenci z Irlandii Północnej mogą liczyć na rekompensaty - e:mi 26 lutego 2021 - 20:46

[…] Najlepsze uniwersytety świata […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności