Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Jeśli chodzi o samą jakość edukacji, to w tej kategorii obyło się bez zaskoczeń. Pierwsza dziesiątka rankingu została zupełnie zdominowana przez uczelnie amerykańskie i brytyjskie. Na pierwszych trzech miejscach znalazły się kolejno: Oxford, Stanford i Harvard. Najlepszą uczelnią w rankingu  spoza USA i Wielkiej Brytanii okazała się Politechnika Federalna w Zurychu, która znalazła się na miejscu czternastym. Najlepszym polskim uniwersytetem jest natomiast Uniwersytet Jagielloński, który zajął w rankingu miejsce w piątej setce. 

Ciekawiej wyglądają statystyki dotyczące stosunku studentów zagranicznych do lokalnych. Właściwie wszystkie z uczelni w pierwszej dziesiątce mają ten współczynnik utrzymany w przedziale między 25%-40%. Tu z kolei wyróżnia się Imperial College London (w rankingu edukacji będący na jedenastym miejscu), którego aż 58% studentów pochodzi z zagranicy. Przeciwwagę stanowi dla niego University of California w Berkeley, którego tylko 17% studentów pochodzi  spoza Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim  z parametrów jest stosunek kobiet do mężczyzn wśród studentów uczelni. Zauważalną większość studentów, szczególnie na uczelniach najwyżej położonych w rankingu, wciąż stanowią mężczyźni (w przypadku uczelni technicznych, np. California Institute of Technology, 64:36). Jednak części uczelni, często przez wprowadzenie odpowiednich parytetów, udało się wyrównać tę dysproporcję. Przykładem takich uniwersytetów są np. Yale University (ósme miejsce w rankingu), czy Cornell University (dziewiętnaste miejsce), na których stosunek mężczyzn do kobiet wynosi równe 50:50.

Źródło: timeshighereducation.com

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji