Najlepsze uniwersytety świata

Grzegorz Rzepka
1 komentarz

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Jeśli chodzi o samą jakość edukacji, to w tej kategorii obyło się bez zaskoczeń. Pierwsza dziesiątka rankingu została zupełnie zdominowana przez uczelnie amerykańskie i brytyjskie. Na pierwszych trzech miejscach znalazły się kolejno: Oxford, Stanford i Harvard. Najlepszą uczelnią w rankingu  spoza USA i Wielkiej Brytanii okazała się Politechnika Federalna w Zurychu, która znalazła się na miejscu czternastym. Najlepszym polskim uniwersytetem jest natomiast Uniwersytet Jagielloński, który zajął w rankingu miejsce w piątej setce. 

Ciekawiej wyglądają statystyki dotyczące stosunku studentów zagranicznych do lokalnych. Właściwie wszystkie z uczelni w pierwszej dziesiątce mają ten współczynnik utrzymany w przedziale między 25%-40%. Tu z kolei wyróżnia się Imperial College London (w rankingu edukacji będący na jedenastym miejscu), którego aż 58% studentów pochodzi z zagranicy. Przeciwwagę stanowi dla niego University of California w Berkeley, którego tylko 17% studentów pochodzi  spoza Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim  z parametrów jest stosunek kobiet do mężczyzn wśród studentów uczelni. Zauważalną większość studentów, szczególnie na uczelniach najwyżej położonych w rankingu, wciąż stanowią mężczyźni (w przypadku uczelni technicznych, np. California Institute of Technology, 64:36). Jednak części uczelni, często przez wprowadzenie odpowiednich parytetów, udało się wyrównać tę dysproporcję. Przykładem takich uniwersytetów są np. Yale University (ósme miejsce w rankingu), czy Cornell University (dziewiętnaste miejsce), na których stosunek mężczyzn do kobiet wynosi równe 50:50.

Źródło: timeshighereducation.com

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Studenci z Irlandii Północnej mogą liczyć na rekompensaty - e:mi 26 lutego 2021 - 20:46

[…] Najlepsze uniwersytety świata […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!